Zloděj vrátil letech ukradenou římskou starožitnost se vzkazem: „Nekraďte!“

Zloděj vrátil letech ukradenou římskou starožitnost se vzkazem: „Nekraďte!“ 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

kameny do katapultu z Gamly se vzkazem litujícího zloděje
kameny do katapultu z Gamly se vzkazem litujícího zloděje

Zaměstnanec Muzea islámských a blízkovýchodních kultur v Beerševě Amos Cohen nevěřil svým očím, když otevřel batoh, ležící na dvoře muzea: uvnitř našel dva kameny do praku a ručně psaný vzkaz: „Toto jsou dva kameny do katapultu z Gamly, z obytné čtvrti na úpatí. Ukradl jsem je v červenci 1995 a od té doby mi nepřinesly nic, než potíže. Prosím, nekraďte starožitnosti!“ Informaci zveřejnil Izraelský památkový úřad.

Ředitelka muzea Dr. Dalia Manor předala nález Izraelskému památkovému úřadu a brzo budou tyto kameny přidány k dalším katapultovým kamenům z Gamly, které jsou nyní ve správě oddělení kulturního dědictví. Další podobné kameny jsou vystaveny v Přírodní rezervaci Gamla.

Vrácení kamenů uvítal Dr. Dany Sjon (Danny Syon) z památkového úřadu, který na Gamle prováděl řadu let vykopávky. „Během archeologických vykopávek v Přírodní rezervaci Gamla jsme našli skoro 2 tisíce takových kamenů. Jedná se o místo, kde je velké množství kamenů do katapultů z rané římské doby. Římané tyto kameny stříleli na obránce města, aby je udrželi dále od hradeb a mohli se tak k hradbách přiblížit s beranidlem. Kameny byly ručně opracovávány na místě vojáky nebo vězni,“ vysvětlil.

Nejedná se o první případ, kdy Izraelský památkový úřad získal starožitnost od zloděje nebo jiného neoprávněného držitele.

V minulosti byla Útvaru pro provenci krádeží památek vrácena 2 tisíce let stará židovská rakev, kterou měl ve své ložnici obyvatel Tel Avivu, než se dozvěděl, jaký že morbidní nález vlastně schraňuje. V jiném případě byl zase vrácen po více než desetiletí kámen z Jeruzaléma poté, kdy za odpuštění požádal jménem člena své kongregace kněz z New Yorku.