Izraelská armáda zdaleka nejdůvěryhodnější institucí Izraele

Izraelská armáda zdaleka nejdůvěryhodnější institucí Izraele 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

izraelská armáda, brigáda Golani
izraelská armáda, brigáda Golani

Izraelci sice podporují zvýšení rozpočtu sociálních služeb na úkor armády, Izraelské obranné síly jsou však stále zdaleka nejdůvěryhodnější izraelskou státní institucí.

Vyplývá to z průzkumu Mírového indexu, který mezi 600 dotazovanými v předvečer schvalování státního rozpočtu telefonicky provedl Institut izraelské demokracie (The Israel Democracy Institute, IDI, המכון הישראלי לדמוקרטיה) ve spolupráci s Univerzitou Tel Aviv.

Na dotaz, které státní instituci nejvíce důvěřují, 51 % vybralo Izraelské obranné síly, 22,7 % Nejvyšší soud a jen 3,1 % Kneset. Mezi židovskými Izraelci má armáda podporu dokonce 61 % dotázaných.

Celých 80 % uvedlo, že Izraelské obranné síly stále mohou být nazývány „lidovou armádou“ a podobně vysoké procento uvedlo, že je na armádu hrdé.

Průzkum také zjišťoval, jakou má podporu zrušení povinné vojenské služby a zavedení profesionální armády. Celých 73,6 % respondentů podpořilo zachování povinné služby a jen 21 % by uvítalo její profesionalizaci.

Přestože má armáda značnou podporu, 57 % židovských respondentů má za to, že by měly z vojenského rozpočtu být ubrány peníze a dány do rozpočtu sociálních programu. S ubíráním peněz armádě nesouhlasí 37 %.

41 % dotázaných má za to, že vojenský rozpočet je příliš vysoký, 26 % jej považuje za odpovídající a 20 % za příliš nízký.

39 % židovských respondentů je přesvědčeno, že vojenští představitelé přehánějí bezpečnostní hrozby, které Izraeli hrozí, aby docílili zvýšení svého rozpočtu. 51 % si myslí, že nikoliv.

Mírový diplomatický proces s Palestinskou správou podporuje silně nebo středně silně 57 % židovských Izraelců.

Výmluvné nicméně je, že více než 74 % současně má za to, že jednání nepovedou v brzké době k míru, přičemž celých 38,9 % má za to, že k míru nepovedou nikdy.

מדד השלום לחודש יולי שנת 2015 – tisková zpráva na webu Institutu izraelské demokracie s odkazy na podrobné výsledky (hebrejsky)

The Peace Index: July 2015 – tisková zpráva na webu Institutu izraelské demokracie s odkazy na podrobné výsledky (anglicky)