
Novým velvyslanec Izraele u OSN bude ministr vědy, technologií a vesmíru a dosud ostrý odpůrce vzniku arabského Palestinské státu Dany Danon (Danny Danon, דני דנון). Nahradí dosavadního velvyslance Rona Prosora (רון פרושאור), který post zastával čtyři roky. Oznámil to v pátek 14. srpna 2015 úřad předsedy vlády Izraele.
Jmenování je mistrovským tahem premiér Benjamina Netanjahua, který do zámoří odesílá nepříjemného vnitrostranického kritika, jehož si navíc zavazuje vděčností a loajalitou.
Dany Danon získal bakalářské vzdělání v oboru mezinárodních vztahů na Florida International University a magisterské vzdělání v oboru veřejné politiky na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.
Poslancem za stranu Likud je od roku 2009. V červenci 2014 jej premiér Benjamin Netanjahu odvolal z funkce náměstka ministra obrany poté, co Danon veřejně kritizoval podle jeho názoru nedostatečně tvrdé vedení protiteroristické letní kampaně Ochranné ostří proti Hamasu v Gaze.
Dnes 44letý poslanec stojí v čele mocného Ústředního výboru Likudu i v čele Světového Likudu (World Likud) a posledních letech svedl s předsedou strany Netanjahuem několik neúspěšných bitev o pravomoci ve straně, včetně práva rozhodovat o konečné podobě volebních kandidátek strany.
Danon je dnes nejvýraznějším příslušníkem pravého křídla Likudu a otevřeným odpůrcem řešení izraelsko-palestinského sporu vznikem arabského státu v Judeji, Samaří a Gaze. Ještě loni se vyslovil pro izraelskou anexi většiny Judeje a Samaří – tzv. Oblasti C, která se rozkládá na 60 % území a kde žijí je přibližně 4 % Palestinců. Palestinským Arabům by tak podle jeho plánu zbyla jen velká města a nezískali by izraelské občanství.
Židovský nárok na Zemi Izrael tehdy odůvodnil Biblí a mezinárodními smlouvami, ale i prostou logikou: „Když vyhrajete válku, neděláte pak kompromisy. Tak to nefunguje. My jsme válku vyhráli – a oni teď nemohou přijít zpět a říci: ‚Dobře, v roce 1948 byl úmysl (tedy vznik židovského i arabského státu) jiný.‘ Skutečností je, že válku (kterou začali) prohráli. Takový je život. Nesmíme se vzdát toho, co jsme vyhráli ve válce.“
V reakci na brzké jmenování velvyslancem u OSN ale Dany Danon nyní oznámil, že bude plně respektovat politiku izraelské vlády a na půdě OSN prosazovat vizi dvoustátní řešení, zmírní svoji dřívější kritiku Obamovy vlády a „překvapí své kritiky.“ Současně prohlásil, že je poctěn tím, že jej premiér Netanjahu vybral.
Rozhodnutí předsedy strany a vlády jmenovat Danon velvyslancem v dalekém New Yorku je mistrovským tahem. Dosavadní ministr získává prestižní a vlivné místo v diplomacii za mořem, cítí vůči premiérovi vděčnost a zavazuje se k loajalitě a navíc uvolňuje jak funkci v čele Ústředního výboru, tak post ministra a poslance.
Izraelská parlamentní opozice premiérovo rozhodnutí jmenovat Danyho Danona velvyslancem ostře kritizuje a nešetří obraty jako „cynické“, „škodlivé“, „nesmyslné“, „slon v porcelánu“ či „výprodej izraelských mezinárodních zájmů.“
Kdo nahradí Danyho Danona?

Úmysl kandidovat na post předsedy Ústředního výboru Likudu již oznámil poslanec Cachi HaNegbi (Tzachi Hanegbi, צחי הנגבי), který stál v jeho čele v letech 1997 až 2005, a ministryně kultury Miri Regev.
V Knesetu Danyho Danona nahradí 31letá náhradnice na kandidátce Likudu Šaren Haskel (Sharren Haskel, שרן השכל). Stane se 30. ženou ve 120členné izraelském parlamentu. Haskel se narodila v Kanadě a do Izraele se přistěhovala, když jí byl jeden rok. Sloužila jako příslušnice Pohraniční policie a poté velitelka prvního beduínského bojového ženského oddílu. V současnosti studuje mezinárodní vztahy a politologii na Open University a pracuje jako veterinární sestra. Mimo jiného se zasazuje za širší využívání léčebného konopí a obecně za zmírnění trestání či přímo dekriminalizaci marihuany.
Komu předseda vlády Netanjahu nabídne uvolněné místo ministra vědy, technologií a vesmíru není v tuto chvíli jasné.