Obnova synagogy Tiferet Jisrael v Jeruzalémě rozhořčuje muslimy

Obnova synagogy Tiferet Jisrael v Jeruzalémě rozhořčuje muslimy 5.00/5 (100.00%) 21 ohodnocení

plánovaná podoba obnovené synagogy Tiferet Jisrael
plánovaná podoba obnovené synagogy Tiferet Jisrael

Muslimové ostře protestují proti opětovné výstavbě synagogy Tifret Jisrael (Tiferet Yisrael, בית הכנסת תפארת ישראל) v poblíž Západní zdi v Židovské čtvrti jeruzalémského Starého města.

Synagoga, která byla stavěna v 60. letech 19. století a slavnostně otevřena 19. srpna 1872, byla 21. května 1948 vyhozena do povětří jordánskou armádou.

synagoga Tiferet Jisrael okolo roku 1940
synagoga Tiferet Jisrael okolo roku 1940

V roce 2012 jeruzalémská radnice zveřejnila záměr synagogu znovu postavit a 29. května 2014 byl položen základní kámen. Nyní je zahájena výstavba a synagoga bude obnovena, tak jako některé další budovy židovských institucí, zničené útočícími arabskými armádami během izraelské Války za nezávislost a obnovené po roce 1967, kdy byla Jordánskem držená část Jeruzaléma osvobozena a sjednocena se zbytkem izraelského hlavního města.

trosky synagogy Tiferet Jisrael v roce 1967
trosky synagogy Tiferet Jisrael v roce 1967
trosky synagogy Tiferet Jisrael v roce 2014
trosky synagogy Tiferet Jisrael v roce 2014

Muslimové ovšem reagují na obnovení zbořených židovských budov v Jeruzalémě hystericky a nejinak tomu je i nyní.

Kazatel mešity al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě Mohamed Husejn (Mohammed Hussein) výstavbu synagogy odsoudil jsou součást velkého plánu na zničení mešity.

Jeruzalém podle jeho kázání je čistě arabský a muslimský a cílem výstavby je obklíčit al-Aksá synagogami a „vytvořit realitu“, v čemž však prý „okupace“ neuspěje.

Muslimský duchovní navíc přidal oblíbený argument, že budoucí synagoga – která jak již řečeno na bude stát na témže místě, kde synagoga stála do roku 1948 – bude stát na pozemku muslimského Waqfu.

V časopise Palestina se k výstavbě synagogy vyjádřil také palestinskoarabský odborník na Jeruzalém Dr. Džamál Amrú (Jamal Amru), který plán opětovné výstavby synagogy Tiferet Jisrael označil za jeden z nejnebezpečnějších plánů od roku 1967 s tím, že cílem je izolovat mešitu al-Aksá a umožnit následně její zničení „extrémistickými skupinami.“

Argumentace proti obnově židovské náboženské stavby zničené muslimy je tak stejná, jako tomu bylo i v minulých případech, například v roce 2010 při opětovné výstavbě synagogy Hurva v Židovské čtvrti.

7 komentářů u „Obnova synagogy Tiferet Jisrael v Jeruzalémě rozhořčuje muslimy“

  1. zase muslimové, komunismus měl alespoň iluzi ,světlých zítřků, rovnost, všem stejně, ale co má tahle ideologie za naději? Islámský stát ukazuje budoucnost, násilí, vraždění, ponižování, pekelné hordy na pochodu-to jsou tak spoutaní nebo blbí, copak nemají mozek, svědomí, srdce? Jedinou nadějí je příchod Mesiáše v moci… 😐

  2. Vzhledem k faktu, ze muslimy na celem svete rozhorcuje kdeco, netreba si lamat hlavu jejich postojem k obnove synagogy Tifferet Jisrael. Vzdycky by si neco vymysleli.

  3. Kdybych musela žít jako muslim, taky by mne pohoršovalo kdeco. Už ze zášti k normálnímu světu plnému drobných radostí, které oni mají – z nepochopitelných důvodů – zakázané. Věřím, že nová synagoga bude znovu vybudována a bude okrasou Jeruzaléma.

    1. Hmm, tak z článku víme, kdo tam byl za muslimy… ale kdo tam byl za křesťany a židy jsem se nedozvěděl 🙂
      Každopádně mě nikdo nepozval. A ani se jim nedivím, asi moc dobře vědí, co by se stalo 🙂

Komentáře nejsou povoleny.