Palestinská autonomie bude mít 3G mobilní síť

Palestinská autonomie bude mít 3G mobilní síť 5.00/5 (100.00%) 5 ohodnocení

vysílač sítě 3. generace (ilustrační foto)
vysílač sítě 3. generace (ilustrační foto)

Arabská autonomní Palestinská správa se na svých územích v Judeji a Samaří dočká mobilní sítě 3. generace. Palestinští Arabové a Izraelci se na tom dohodli ve čtvrtek 13. srpna 2015 poté, kdy rámcově sladili technické podmínky. Informaci zveřejnilo bez bližších podrobností palestinskoarabské ministerstvo telekomunikací a informačních technologií.

Palestinskoarabští mobilní operátoři Paltel (Palestinian Telecommunication Group, مجموعة الاتصالات الفلسطينية) a Wataníja (Wataniya, الوطنية للاتصالات, obchodní značka společnosti Ooredoo Kuwait) usilují o možnost provozovat 3G mobilní síť již delší dobu. Dosud tomu ale bránila neschopnost dohodnout se s Izraelci o vymezení kmitočtového spektra, které by mohli využívat. Území arabské autonomie v Judeji a Samaří je nevelké a přiléhá k izraelskému území, proto je nezbytné sladit technické parametry tak, aby nedocházelo k vzájemnému rušení sítí.

Podle prozatímních mírových dohod má konečné slovo při debatě o přidělení kmitočtů Izrael. Ten donedávna namítal, že není dostatek volných frekvencí a pokud palestinští operátoři chtějí provozovat 3G sítě, musejí si kmitočtová pásma komerčně pronajmout od izraelských operátorů. Paltel a Wataníja proto dosud provozují jen sítě 2. generace a přicházejí tím o možnost větších zisků.

Situace se nyní ale změnila. Izrael tento týden přidělil svým operátorům kmitočty pro vysokorychlostní 4G sítě, čímž si uvolnil ruce k přerozdělení kmitočtů pro 3G.

tisková zpráva na webu ministerstva telekomunikací a informačních technologií Palestinské správy

„Je to průlom,“ uvedl ministr telekomunikací a informačních technologií Palestinské správy Allám Músa (Allam Mousa). „Na poslední schůzce byly učiněny určité návrhy v souladu s našimi požadavky a předloženy určité připomínky, které prostudujeme a které nám umožní dosáhnout našich požadavků. Není to ještě konečná dohoda – jen další kolo – ale v tomto kole bylo dosaženo větších výsledků, než v předchozích,“ dodal.