Prezident Rivlin: Naše právo na Zemi Izrael je bez diskuse

Prezident Rivlin: Naše právo na Zemi Izrael je bez diskuse 4.75/5 (95.00%) 16 ohodnocení

přípitek prezident Reuvena Rivlina s představiteli regionálních rad v Judsku a Samařsku
přípitek prezident Reuvena Rivlina s představiteli regionálních rad v Judsku a Samařsku

Právo Izraele na Judsko a Samařsko (zvaná též Západní břeh Jordánu) není předmětem politické debaty, ale je základním faktem sionismu, o němž by nikdo neměl pochybovat. Prohlásil to prezident Izraele Reuven Rivlin při setkání s představiteli židovských regionálních rad v Judeji a Samaří. Prezident také ocenil houževnatost židovských obyvatel Judska a Samařska tváří v tvář palestinským útokům na ně a na vojáky.

Cílem schůzky, která se konala dnes v prezidentském sídle v Jeruzalémě, bylo vyjádřit podporu osidlovacímu hnutí v situaci, kdy je kvůli skutečným či domnělým skutkům některých svých extrémistických členů paušálně terčem nevybíravé kritiky izraelské levice a médií. Delegaci takřka 20 představitelů regionálních rad vedl předseda Rady Ješa (מועצת יש“ע, celým názvem Rada židovských obcí Judeje, Samaří a Gazy, מועצת היישובים היהודים ביהודה, שומרון וחבל עזה) Avi Roe (Avi Roeh, אבי רואה).

regionální rady Judea Samaří
regionální rady v Judeji a Samaří

„Naše právo na tuto zemi není předmětem politické debaty. Je to základní skutečnost moderního sionismu. Nesmíme nikomu dovolit, aby měl pocit, že o našem právu na tuto zemi pochybujeme,“ řekl prezident.

„V posledních několika měsících a zejména v posledních několika dnech čelí osídlení v Judeji a Samaří závažným teroristickým útokům. Proto je naše setkání v těchto dnech obzvlášť důležité. Jako vždy průkopníci, jdoucí v čele, čelí nejtěžšímu odporu a platí společně s vojáky Izraelských obranných sil největší cenu,“ pokračoval Reuven Rivlin.

„Musíme to zvládnout. Jsme schopni zvládnout současnou vlnu teroru, bojovat proti němu a nedat nikomu moc narušit náš každodenní život. Musíme být železnou zdí, silným štítem proti těm, kdo si přejí proti nám povstat,“ dodal.

Prezident tak reagoval na incidenty z posledních dnů. Minulý týden byl při bombovém útoku na armádní stanoviště jižně od Jeruzaléma zraněn na oku izraelský voják. Týž den útok kameny na silnici 443 severně od Jeruzaléma zranil dvouroční holčičku a jejího otce, na které se vysypalo kamenem rozbité sklo auta. Tento měsíc byl také středně těžce zraněn Izraelec, jehož na benzínové stanici pobodal palestinský Arab.

Izraelské bezpečnostní síly v Judeji a Samaří jsou ve vysokém stupni pohotovosti od doby, kdy na následky žhářského útoku zemřeli minulý měsíc v arabské obci Duma 1,5 roční dítě a následně jeho otec. Přestože útočníci jsou dosud neznámí, izraelská policie ze žhářství podezírá židovské extrémisty. Bezpečnostní představitelé se obávali, že v reakci na žhářský útok vypuknou v Judeji a Samaří rozsáhlé arabské nepokoje. K tomu – také díky zdrženlivosti vedení arabské autonomní Palestinské správy – naštěstí pro všechny nedošlo.

נשיא המדינה ארח במשכנו את ראשי מועצת יהודה ושומרון וראשי הרשויות של יישובי יהודה ושומרון – úplná tisková zpráva na webu prezidenta Izraele (hebrejsky)