Do čela britské Labour Party zvolen přítel teroristů

Do čela britské Labour Party zvolen přítel teroristů 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Jeremy Corbyn
Jeremy Corbyn

Předsedou britské opoziční Labour Party byl zvolen krajní levičák Jeremy Corbyn, který je mimo jiných extrémistických názorů také stoupenec teroristů Hamasu a Hizballáhu.

Dosavadní vůdce britské sociální demokracie Ed Milibald odstoupil pro prohře v květnových volbách do Dolní komory parlamentu.

Jeremy Corbyn, známý svými krajně levicovými názory, byl ke kandidatuře přemluv kolegy a všeobecně se mělo za to, že je jen do počtu. Vnitrostranické volby však zejména díky podpoře odborů vyhrál s 59,9 % odevzdaných hlasů.

Corbyn prosazuje zestátnění železnic a energetických společností. Je pro odchod Británie z NATO a vzdání se jaderných zbraní. Má nevyhraněný postoj k setrvání Británie v Evropské unii, kritizuje ji za příliš liberální jednotný trh, avšak setrvání v Unii vlažně podporuje.

Ve vztahu k Blízkému východu Corbyn kritizoval možnost britských leteckých úderů v Sýrii a litoval účasti Británie na svržení Sadáma Husajna. Je znám jako ostrý kritik Izraele a naopak o Hamasu a Hizballáhu se vyjadřuje jako o „přátelích.“

Jeremy Corbyn v červenci 2014 na demonstraci proti izraelské vojenské operaci proti teroristům Hamasu v Gaze
Jeremy Corbyn v červenci 2014 na demonstraci proti izraelské vojenské operaci proti teroristům Hamasu v Gaze

Zvolení Jeremyho Corbyna do čela Labour Party však není zdaleka takovým průšvihem, jak by se mohlo zdát. S tímto předsedou jsou totiž labouristé odsouzeni k pobytu v opozici po řadu dalších let, protože názory přítele teroristů jsou pro britské voliče – a to i ty levicové – příliš radikální.