Osmiletý izraelský chlapec objevil artefakt z doby prvního Chrámu

Osmiletý izraelský chlapec objevil artefakt z doby prvního Chrámu 4.95/5 (99.00%) 20 ohodnocení

archeologický nález z Tel Bejt Šemeš; foto: Izraelský památkový úřad
archeologický nález z Tel Bejt Šemeš; foto: Izraelský památkový úřad

Osmiletý izraelský chlapec Itai Halperin si minulý týden při rodinném výletě do archeologického parku v Tel Bejt Šemeš (Tel Beit Shemesh, תל בית שמש) při prohlídce biblického místa všiml malého předmětu, v němž rozpoznal hlavu postavičky. Rodina ihned vyrozuměla Izraelský památkový úřad, jehož odborníci zjistili, že jde o část přibližně 3 tisíce let staré figuky.

pozorný archeolog Itai Halperin
pozorný archeolog Itai Halperin

Itai, který by chtěl být archeologem, tak úspěšně napodobil svého filmového hrdinu Indiana Jonese. Archeologové z památkového úřadu vysoce ocenili nález a jeho neprodlené nahlášení. Chlapci udělili čestné uznání a s celou jeho školní třídou pozvali na exkurzi na místo vykopávek.

Specialista památkového úřadu na dobu kamennou Alon De Groot uvedl, že nalezena byla hlava pohanské bohyně plodnosti.

„Figurky, jako je tato, v podobě nahé ženy, představující plodnos, se běžně nacházely v domech obyvatel Judského království v 8. století př.o.l. a až do zničení království Babyloňany v době Sidkijášově (v roce 586 př.o.l.),“ sdělil De Groot s tím, že figurky tohoto druhu pomáhají určit místo jako judské.

„Není náhodou, že takováto figurka byla nalezena na vrcholku Tel Bejt Šemeš, vedle obytné čtvrti z období prvního Chrámu,“ uvedla archeoložka Anna Eirich s tím, že v době železné bylo Tel Bejt Šemeš velkým judským městem a obchodním a průmyslovým centrem.

Město bylo poničeno asyrskou armádou krále Senacheriba v roce 701 př.o.l. a definitivně zničeno babylonskou armádou krále Nabuchadnezara v roce 586 př.o.l.

ראש פסלון מתקופת בית ראשון נתגלה ע“י ילד בתל בית שמש ונמסר לרשות העתיקות – tisková zpráva Izraelského památkového úřadu (hebrejsky)