Před 68 lety Valné shromáždění OSN hlasovalo o rozdělení britské mandátní Palestiny.

Před 68 lety Valné shromáždění OSN hlasovalo o rozdělení britské mandátní Palestiny. 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

Happy Jewish people gather in the streets of Tel Aviv after radio broadcasts announce November 30, 1947  that the United Nations plans for the partition of Palestine and the New Jewish State.  The U.N. General Assembly Resolution 181 was passed on Nov. 29, 1947 with a plan of partition to resolve the  Arab-Israeli conflict in the British Mandate of Palestine.   (AP Photo/Jim Pringle)
Foto z 29. listopadu 1947 – Tel Aviv (AP Photo/Jim Pringle)

29. listopadu 1947 byla VS OSN přijata rezoluce č. 181, která stanovila ukončení mandátu Velké Británie na území Palestiny a bylo přijato rozhodnutí na rozdělení Palestiny na arabský a židovský státy. Jeruzalém měl mít podle této rezoluce status svobodného města pod mezinárodním dohledem (corpus separatum).
Židovská reprezentace rezoluci přijala. Pro rozdělení Palestiny hlasovalo 33 členských států OSN: Austrálie, Belgie, Bělorusko, Bolívie, Brazílie, Československo, Dánsko, Dominikánská republika, Ekvádor, Filipíny, Francie, Guatemala, Haiti, Island, Jihoafrická republika, Kanada, Kostarika, Libérie, Lucembursko, Nikaragua, Nizozemsko, Norsko, Nový Zéland, Panama, Paraguay, Peru, Polsko, Spojené státy americké, Sovětský svaz, Švédsko, Ukrajinská SSR, Uruguay a Venezuela.

Proti hlasovalo 13 zemí: Afghánistán, Egypt, Indie, Írán, Irák, Jemen, Kuba, Libanon, Pákistán, Řecko, Saúdská Arábie, Sýrie a Turecko.
Zdrželo se hlasování 10 států: Argentina, Etiopie, Chile, Honduras, Jugoslávie, Kolumbie, Mexiko, Salvador, Tchaj-wan a Spojené království. Thajsko se hlasování nezúčastnilo.
Arabské a muslimské země odmítly rozdělení mandátní Palestiny na dva státy. Taktéž arabská reprezentace na území Palestiny se postavila proti rezoluci OSN s tím, že považovala celou Palestinu za území náležející Arabům. Tím se vlastně sama vzdala možnosti založit si vedle židovského i svůj arabský (palestinský) stát na území rozdělené Palestiny. Po přijetí rezoluce členskými státy OSN se situace v britské mandátní Palestině ještě vyostřila. Můžeme hovořit o občanské válce mezi arabskými a židovskými obyvateli Palestiny. Britové se již v masivním měřítku nevměšovali do probíhající občanské války, i když v určitých případech nadržovali arabským oddílům. Mandát Velké Británie nad Palestinou měl skončit o půlnoci 14. května 1948.

Zasedání OSN
Zasedání OSN

PartitionPlan1947

Mapa rozdělení mandátní Palestiny, rozdělení na židovský a arabský stát, židovská část je označená modře, arabská oranžově, bíle je označeno území, které má být pod správou OSN.