Roste počet golanských Drúzů, kteří žádají izraelské občanství

Roste počet golanských Drúzů, kteří žádají izraelské občanství 5.00/5 (100.00%) 16 ohodnocení

drúzská hvězda
drúzská hvězda

Počet drúzských obyvatel Golanských výšin, kteří se vzdávají syrského a žádají o izraelské občanství rychle roste. I když v absolutních číslech nejde o nijak závratný počet, trend je nepřehlédnutelný. Informaci přinesl minulý čtvrtek Kanál 2 izraelské televize.

Drúzové jsou arabsky hovořící náboženskou menšinou, obývající Sýrii, Libanon a Izrael. Pověstní jsou svojí soudržností a současně pevnou loajalitou k zemi, v níž žijí. A právě oddanost své zemi je příčinou schizofrenní situace golanských Drúzů.

Drúzové žijící v obcích v Galileji, které jsou součástí Izraele od roku 1948, jsou hrdými izraelskými občany a slouží dokonce v izraelské armádě. Jejich souvěrci na Golanech naopak zachovávají ve své většině loajalitu k Sýrii, které výšiny patřily do roku 1967, než je Izrael získal v obranné Šestidenní válce.

Golanští Drúzové po desetiletí udržují se Sýrií pevné vazby. Mnoho z nich si vzalo syrského manžela či manželku, udržuje vztahy s příbuzenstvem na syrské straně, v mezích možností obchoduje se Sýrií – a také je okázale loajální k rodinnému prezidentskému klanu Assadů.

Z přibližně 20 tisíc golanských Drúzů přijalo izraelské občanství, které jim bylo poprvé nabídnuto po izraelské anexi Golan v roce 1981, jen několik stovek. Nemalý vliv mělo i to, že drúzští předáci vyhlásili, že kdo přijme izraelské občanství, bude čelit náboženským a společenským vyloučením z komunity.

Situace se však v reakci krutou syrskou občanskou válku mění.

Zatímco v roce 2010 požádali o izraelské občanství 2 drúzští obyvatelé Golanských výšin, letos už to je 80 Drúzů. Od vypuknutí syrské občanské války v roce 2011 se stalo Izraelci 151 golanských Drúzů. Podle zprávy televize se jedná především o mladé lidi, kteří přestali kvůli násilnostem cítit sounáležitost se Sýrií. Další Drúzové mají obavy z perzekuce, která by je v Sýrii čekala, pokud by padl Assadův režim, který se opírá o menšinové alavity a menšiny, včetně drúzské, chrání před sunitskou většinou.