Benjamin Netanjahu: Nemůžeme se proti zlu bránit, pokud s ním nemůžeme bojovat (+ video)

Benjamin Netanjahu: Nemůžeme se proti zlu bránit, pokud s ním nemůžeme bojovat (+ video) 4.79/5 (95.79%) 19 ohodnocení

Moše Jaalon a Benjamin Netanjahu při zapalování druhé chanukové svíce
Moše Jaalon a Benjamin Netanjahu při zapalování druhé chanukové svíce

Předseda izraelské vlády dnes zapálil druhou chanukovou svíci s vojáky jednotky Duvdevan (Třešeň, דובדבן) Izraelských obranných sil. Spolu s ním byli přítomni ministr obrany Moše Jaalon (Moshe Yaalon), zástupce náčelníka generálního štábu generálmajor Jair Golan (Yair Golan), velitel divize brigádní generál Lior Karmeli (Lior Carmeli) a velitel jednotky Duvdevan plukovník K.

Premiér a ministr obrany pronesli při zapálení svíce krátké projevy.

Moše Jaalon a Benjamin Netanjahu při zapalování druhé chanukové svíce
Moše Jaalon a Benjamin Netanjahu při zapalování druhé chanukové svíce

Benjamin Netanjahu vojákům řekl:

Šťastnou Chanuku vám všem.
Můj dědeček přišel do Jafy v roce 1920. O několik měsíců později (v květnu 1921) arabští výtržníci vypálili židovský přistěhovalecký úřad, jímž prošel. Zavraždili tam několik Židů včetně slavného autora Josefa Chajma Brennera (Yosef Chaim Brenner). Připomínám tento rok jako začátek ozbrojeného boje proti sionismu; blížíme se 100 rokům.
Vždy byl terorismus. Byly také přímé vojenské útoky proti nám a existují také významné vojenské hrozby proti nám, méně od pravidelných armád a více od raket, ale teroristická hrozba je trvalá. Hrozba terorismu přichází ve vlnách a my jsme tyto vlny odrazili, ale jsme stále uprostřed této vlny.
Jste na čele války proti současné vlně. Vaše schopnost jít do vesnic, komunit a domů je pro bezpečnost Izraele tou nejdůležitější schopností. Drtivá většina není sebevražednou většinou. Okruh těch, kdo páchají sebevraždu, je omezený. Okruh útočníků je podstatně větší a schopnost je najít, dopadnout, přesně odhadnout, zadržet a v případě nutnosti jim zabránit nebo je zabít – tato schopnost je pro naši obranu kardinální. Nemůžeme se proti zlu bránit, pokud s ním nemůžeme bojovat. Vy jste ústředním prvkem schopnosti Státu Izrael a lidu Izraele bránit se proti nepříteli.
Jedná se o starobylé dědictví a náš lid prokázal své mocné schopnosti, a i dnes je prokazuje. Nedávno jsem o tom diskutoval v uzavřené společnosti, které jsem se účastnil v Paříži, a světoví představitelé se zajímali o naše schopnosti v boji proti radikálnímu islámu a proti terorismu, který z něj vychází. Řekl bych, že ve skutečnosti to, na čem se zde podílíte, je „laboratoří“, pokud je to tak možné říci, nicméně víme, že zde nemáme laboratorní podmínky.
Myslím, že ministr obrany a já velmi dobře chápeme, že v poli je třeba chladná hlava, odvaha a precizní plánování a kdo, když ne vy, ví, že vše nejde tak, jak bylo naplánováno. Mnohokrát to nejde podle plánu, a proto je třeba – kromě všech operačních požadavků – přizpůsobit se jazyku a kultuře. Proto považuji tuto jednotku za jednu ze špičkových elitních jednotek, a to nejen ve Státu Izrael, ale na světě.
Chci, abyste věděli, že lid Izraele je na vás hrdý a my všichni jsme vám vděčni.
Šťastnou Chanuku vám všem.

Moše Jaalon a Benjamin Netanjahu při zapalování druhé chanukové svíce
Moše Jaalon a Benjamin Netanjahu při zapalování druhé chanukové svíce

Ministr obrany Moše Jaalon řekl:

Jsem ohromen při každé své návštěvě zde. Schopnosti, které zde vidíme, jsou velmi působivé a dosvědčují, že limitem je pro vás až nebe. Porazíme i tuto vlnu terorismu, a to velmi díky vám. Schopnost dostat se do temnoty, do srdcí čtvrtí a zastavit teroristy v místě jejich původu je to, co děláte ve dne v noci. Každý z vás je malým světlem a společně jako jednotka jste světlem velkým.