Jako nelze rozdělit Vídeň, tak nelze rozdělit Jeruzalém

Jako nelze rozdělit Vídeň, tak nelze rozdělit Jeruzalém 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

Politika
Reinhold Mitterlehner a Ofir Akunis

Zástupce rakouského kancléře Reinhold Mitterlehner, který zastává též funkci ministra vědy a hospodářství měl dnes, v neděli 6. prosince přiletět do Izraele na pracovní návštěvu. Měl jej přijmout jeho izraelský rezortní kolega, ministr vědy Ofir Akunis. Oba ministři pak měli spolu jednat o spolupráci ve vědě. Kancelář ministra Akunise uvědomila rakouskou stranu, že se schůzka obou ministrů uskuteční v kanceláři ministra pro vědu v jeruzalémské čtvrti Šejch Džarach ve Východním Jeruzalémě. Rakouská strana sdělila, že není ochotna přijít na schůzku do do oblasti za tzv. zelenou linií z roku 1967.  Navrhla, že se schůzka může uskutečnit v hotelu v západní části Jeruzaléma nebo v Knesetu. Akunis sdělil, že buď se setkání uskuteční v kanceláři ministra nebo nikde. Když se o Akunisově stanovisko dověděla rakouská strana, zrušila plánovanou návštěvu ministra Mitterlehnera v Izraeli. Akunis sdělil, že „Rakousko nerozdělí sjednocený Jeruzalém, který je tři tisíce let hlavním městem Izraele. Komplex vládních budov (kyriat ha-memšala) ve východní části města je podle zákona nedílnou součástí celistvého Jeruzaléma. Já si Rakušanů vážím, ale kdybych souhlasil s přáním rakouské strany, jako bych souhlasil s rozdělením Jeruzaléma, tedy s tím, co se nikdy nestane.“ My nerozdělíme Jeruzalém, jako Rakušané nerozdělí Vídeň.  

Uveďme, že ve Východním Jeruzalémě jsou kanceláře tří ministrů – ministra stavebnictví, ministra vnitřní bezpečnosti a ministra pro vědu.  K nim je nutno připočítat ještě Ministerstvo spravedlnosti a kancelář ministryně spravedlnosti, která je nedaleko odtamtud, na ulici Salah-ad-Din ve Východním Jeruzalémě.

Poprvé se uskutečnilo setkání ministrů Izraele a cizího státu na území Východního Jeruzaléma v dubnu 2013, když tehdejší kanadský ministr zahraničí  John Baird souhlasil se schůzkou s tehdejší izraelskou ministryní Cipi Livniovou v její kanceláři. Setkání kanadského ministra a Cipi Livniovou v Východním Jeruzalémě vyvolalo ostrou mezinárodní reakci a odsouzení ze strany Palestinců. Dnes se členové současné Obamovy administrativy a představitelé Evropské unie odmítají setkávat s izraelskými vládními představiteli ve východní části sjednoceného Jeruzaléma.

 

Jedna myšlenka na “Jako nelze rozdělit Vídeň, tak nelze rozdělit Jeruzalém”

  1. …to jsou celí cimprlich Rakušáci – bojí se, aby si nějak nenabourali svoji neutralitu – přitom v Rakousku je pomalu víc nacistů než v Německu… 😡

Komentáře nejsou povoleny.