Latinského patriarchu Jeruzaléma přivítali v Betlémě kameny

Latinského patriarchu Jeruzaléma přivítali v Betlémě kameny 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

Fouad Twal
Fuád Tual

Latinský patriarcha Jeruzaléma Fuád Tuál (Fouad Twal, البطريرك فؤاد طوال) přicestoval v pátek, v první den vánoční, do Betléma a byl uvítán vskutku nečekaně. Palestinskoarabští výtržníci na jeho vůz házeli kameny. Nikdo z cestujících nebyl zraněn, ale vozidlo bylo poškozeno, informuje izraelský web YnetNews.

Po patriarchově odjezdu z biblického města, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš, vypukly potyčky mezi arabskými výtržníky a izraelskými bezpečnostními silami.

Bezpečnostní síly autonomní arabské Palestinské správy oznámily, že během pátku zatkly dva islámské radikály, kteří v křesťanské arabské vesnici Zababde nedaleko Dženínu podpálili vánoční strom.

Další desítka podezřelých radikálních islamistů byla zatčena v Betlémě. Podle tiskové agentury Maan se jednalo o radikální salafisty, kteří chtěli spáchat teroristický útok proti západním turistům, kteří přijeli do Betléma na oslavy Vánoc.

Podle novin Maariv se počátkem minulého týdne sešli v Betléma vysocí představitelé Palestinské správy k jednání o strategii proti extrémistům, kteří chtěli narušit křesťanské oslavy ve městě.

V pátek se vůdce Palestinské správy Mahmúd Abbás a předseda arabské autonomní vlády Rami Hamdalla v Betlémě v Chrámu narození zúčastnili půlnoční mše. Abbás arabské křesťany ocenil za jejich podíl na vytváření „bohaté a různorodé společnosti.“ Neopomněl zmínit, že ve světe roste počet církevních denominací ochotných podporovat uznání neexistujícího Státu Palestina a že roste počet křesťanských skupin podporujících stažení investic z obchodních společností, které „mají zisk z izraelské okupace naší země.“

Podíl křesťanů v arabské populaci Svaté země setrvale klesá a dnes v palestinskoarabské společnosti v Judeji a Samaří tvoří pouhá 2 %.