Izrael začal budovat bezpečnostní plot na hranici s Jordánskem

Izrael začal budovat bezpečnostní plot na hranici s Jordánskem 4.91/5 (98.18%) 22 ohodnocení

bezpečnostní plot na hranici s Jordánskem
bezpečnostní plot na hranici s Jordánskem

Izraelské ministerstvo obrany zveřejnilo první fotografie nového bezpečnostního plotu, který se začal tento týden budovat na hranici s Jordánskem, směrem na sever od rudomořského letoviska Eilat.

Bezpečnostní plot je obdobou bariéry, která byla vybudována na hranici s Egyptem a radikálně snížila pronikání teroristů a ielgálních migrantů na území Izraele. Obdobné bezpečnostní opatření se nachází také na Golanských výšinách.

Výstavbu řídí brigádní generál Eran Ofir, který stojí v čele příslušného odboru Izraelských obranných sil, a dohlížel již na výstavbu plotů na Sinaji a na Golanech.

V této fázi má být na hranici s Jordánskem postaveno 30 kilometrů plotu, do budoucna se počítá s další výstavbou. Součástí bariéry jsou bezpečnostní cesty, hlídkové věže, kontrolní místnosti a elektronické senzory. Výstavba bude zahrnovat také zabezpečení Mezinárodního letiště Ilana Ramona, které se nyní staví u Timny.


Zobrazit větší mapu

Náklady současné etapy bezpečnostního plotu mají být okolo 300 milionů šekelů, tedy necelé 2 miliardy českých korun. Přestože slavnostně byla výstavba zahájena již loni na podzim, první dílce plotu jsou stavěny až nyní. Vše má být hotovo do letošního podzimu.