Mezinárodní filmový festival Berlinale a režisér Udi Aloni

Mezinárodní filmový festival Berlinale a režisér Udi Aloni 4.92/5 (98.33%) 12 ohodnocení

Aloni Udi Berlinale 2016Režisér Udi Aloni (57), syn nedávno zesnulé ministryně Shulamit Aloni je známý nejen jako filmový režisér a spisovatel, ale také jako aktivista ultraradikálního levicového hnutí v Izraeli. Jeho film צומת 48 – Junction 48 získal na na 66. Mezinárodním filmovém festivalu Berlinale cenu diváků v kategorii hraných filmů. Izraelský 10. televizní kanál včera uvedl, že Udi Aloni získal prestižní cenu diváků za svůj film v sekci Panorama – special. Před promítáním svého filmu, aniž by věděl, že je natáčen, uvedl v kinosálu před velkým množstvím diváků, že „kancléřka Angela Merkelová pomáhá izraelské fašistické vládě tím, že jí dodává ponorky. Merkelová to nepřipomíná, když mu (Netaniahuovi – red.) prodává ponorky, aby mohl pokračovat v tom, co dělá.“ Ministryně kultury Miri Regev včera reagovala na Aloniho nevybíravá slova, která pronesl na Berlinale, že „toto je nezvratný důkaz o existenci tvůrců, kteří podrývají stát, pomlouvají jej a zpochybňují jeho legitimitu. Proto  je daňoví poplatníci nemusí svými prostředky podporovat.“ Když se Aloni dověděl, že jeho protiizraelská slova na Berlinale byla zveřejněna a vyvolala v široké izraelské veřejnosti velmi negativní ohlas, rozhodl se na své facebookové stránce reagovat následovně: „Celý film vychází z opravdové lásky a opravdové bolesti. Nemůže být umlčen protidemokratickými vládními silami, které se zmocnily naší země a rozhodně ne též prostřednictvím lidí ze sdělovacích prostředků, kteří vytrhují slova z kontextu.“ Dále napsal, že „posláním umělce v právním státu je být opozicí státu a ne hlásnou troubou propagandy, jak je psáno v Pirkej Avot ‚Měj v oblibě práci a oškliv si moc…‘. Film preferuje život a spolupráci a lásku. Je příkladem prostoty, v níž lze žít společně.“ Aloni ještě dodal: „Moje láska k zemi a ke všem jejím obyvatelům je bez rozdílu vyznání, rasy, pohlaví a původu. Moje láska ke všem je úplná a nezpochybnitelná.“

Demokraticky však lze  pochybovat o úplné a nezpochybnitelné Aloniho lásce ke všem obyvatelům země, neboť výjimkou jsou jistě členové, dle jeho slov, fašistické vlády, část poslanců Knessetu a též osadníci v Judsku a Samaří.
Je-li izraelská vláda tak špatná, ba přímo fašistická, měl by možná režisér Udi Aloni zvážit zda od ní může přijmout dotace na své umělecké projekty.

1 komentář u „Mezinárodní filmový festival Berlinale a režisér Udi Aloni“

Komentáře nejsou povoleny.