Nepřijatelně vysoká kriminalita izraelských Arabů

Nepřijatelně vysoká kriminalita izraelských Arabů 5.00/5 (100.00%) 26 ohodnocení

Roni Alšejch
Roni Alšejch

Úroveň kriminality a počet nelegálně držených zbraní v arabské části izraelské společnosti jsou nepřijatelné a trpí jí především sami arabští občané a následně pak i další Izraelci. Arabská část izraelské společnosti velmi stojí o posílení policejní práce a to se po desetiletí nedělo. Kritická slova pronesl včera při jednání výboru Knesetu ředitel Izraelské policie Roni Alšejch (Roni Alsheich, רוני אלשיך).

Roni Alšejch stojí jako generální komisař v čele policejního sboru od 3. prosince 2015, předtím byl zástupcem ředitele Šabaku (Služby všeobecné bezpečnosti). Parlamentní výbor seznamoval se svými plány v rámci dne na počest policie.

Podle policejních statistik se v roce 2015 izraelští Arabové, kteří tvoří 21 % obytel Izraele, podíleli na 59 % vražd, 55 % pokusů vražd, 58 % žhářství, 47 % loupeží a 32 % majetkových trestných činů.

Alšejch chce zaměstnat v řadách policie vysokoškolsky vzdělané Araby, kteří by měli pomoci najít způsoby, jak lépe provádět policejní práci v rámci „multikulturní policejní činnosti“, která bere v úvahu jedinečné potřeby a zájmy jednotlivých komunit. Podle plánu nového ředitele by nejprve každá policejní stanice měla sestavit seznam svých priorit a hlavních problémových oblastí a teprve po jejich vyhodnocení by se měly stanovit cíle policie jako celku.

Izraelská policie chce také zlepšit svůj obraz v očích veřejnosti, tak „aby občané nepřecházeli ulici, když vidí přicházet policistu“ a cítili se lépe, když na policii řeší své stížnosti.

Roni Alšejch se narodil v roce 1963 v Jeruzalémě otci jemenského a matce marockého židovského původu.

Den poděkování policii v Knesetu, 9. února 2016
Den poděkování policii v Knesetu, 9. února 2016

Ceremonii na počet policie v Knesetu zorganizoval poslanec strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Mickey Levy, který byl dříve policejním ředitelem jeruzalémské oblasti. „Policie je v poslední době špatně hodnocena a je terčem vážné kritiky veřejnosti, mnozí ale zapomínají na 30.000 policistů, kteří slouží obětavě a odvážně,“ prohlásil Levy.

יום הצדעה בכנסת: „תודה לשוטרי ישראל“ – zpráva na webu Izraelské policie (hebrejsky)