Většina charedi-zbožných židovských mužů pracuje

Většina charedi-zbožných židovských mužů pracuje 5.00/5 (100.00%) 20 ohodnocení

příslušníci jednotky Nachal Charedi
příslušníci jednotky Nachal Charedi

Tradiční, sekulárními médii tolik oblíbený, obraz charedi-zbožného žida, který se namísto zaměstnání věnuje po většinu života náboženskému studiu, bere za své. Podle aktuálních informací izraelského Ústředního statistického úřadu pokračuje 12 let trvající trend stále většího pracovního zapojování charedim a aktuálně již je zaměstnána více než polovina charedi-zbožných mužů.

Nadpolovičního podílu zaměstnaných chardim se podařilo dosáhnout poprvé v moderní historii Izraele, když tato hranice byla nadosah již před 20 lety. V roce 1995 pracovalo 48 % zbožných židovských mužů, nicméně následně se trend obrátil a v roce 2003 to bylo již jen 36 %. V témže roce tehdejší ministr financí Benjamin Netanjahu provedl drsné škrty v oblasti sociálních podpor, což postupně přimělo otce z početných zbožných rodin více se zapojit do pracovního trhu.

Pracovní zapojení zbožných židovských mužů je nicméně stále výrazně nižší, než průměr všech mužských židovských obyvatel Izraele, který činí 86 % – přičemž s ohledem na snižování celkového průměru charedi muži je v ostatních sektorech mužské židovské společnosti ještě vyšší.

Z charedi-zbožných žen přitom pracuje 73 %.

Největší pracovní zapojení – 82% – je v charedi městě Bnej Brak.

Průměrné pracovní zapojení veškerých židovských obyvatel Izraele je 80%, je však nutné brát v úvahu, že jej statisticky snižuje právě početně rostoucí komunita charedim.

Trvalý nárůst počtu charedi-zbožných obyvatel a jejich početných rodin představuje pro Izrael na jedné straně nepochybné pozitivum, protože posiluje židovský a zbožný charakter státu, současně však výzvu, neboť není již možné komunitu tolik sociálně podporovat jako v době, kdy byla početně nevýznamná. Úspěšné začlenění charedim-zbožných do ekonomiky, vzdělání i bezpečnostních složek je tak jak výzvou, tak i příležitostí k dalšímu rozvoji a posílení státu.

2 komentáře u „Většina charedi-zbožných židovských mužů pracuje“

  1. To je naprosto spravne. Chci – li si zalozit rodinu, musim byt schopen ji financne zabezpecit a nespolehat na to, ze tuto povinnost za mne splni stat,nebot ja jsem obrsvaty a tudiz se musim zabyvat pouze studiem svatych textu ci drmolenim tehilim. Hezky den z Izraele vsem.

  2. Podle odborníků se lidský mozek dokáže plně soustředit na studium jen asi šest hodin denně, takže sedět od osmi ráno do devíti do večera nad studiem je kontraproduktivní. Také mám názor, že chce-li muž mít rodinu, měl by ji umět zabezpečit a ne chtít po společnosti, aby jeho rodinu živila.

Komentáře nejsou povoleny.