Syrská armáda osvobodila Palmýru ze spárů Islámského státu

Syrská armáda osvobodila Palmýru ze spárů Islámského státu 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Palmýra - zničení chrámu Baal Shamin
Palmýra – zničení chrámu Baal Shamin

Palmýra či Tadmor – תדמור je jedním z nejstarších měst středovýchodní oblasti. Památný nápis asyrského krále Tiglatpilesera I. (1115-1076) hlásá, že v městě Tadmoru porazil Aramejce. Také v biblických knihách 1. Královské 9,18 a v 2. Letopisů 8,4 se uvádí, že král Šalomoun v poušti vybudoval město Tadmor. Spíše tu půjde o zbudování nových staveb a zvelebení stávajícího města. Palmýra je však známa svými dobře zachovanými stavebními památkami z římské epochy (1. stol. př.o.l. – 4. stol. o.l.). Pro své nádherné památky je Palmýra zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Bohužel, v květnu 2015 obsadili teroristé tzv. Islámského státu starověkou Palmýru a začali barbarsky ničit všechny tamější stavby a památky. 18. srpna 2015 umučili 82 letého archeologa Cháleda Asada, který 50 let svého života věnoval starověkým památkám Palmýry. Jejich barbarství padly za oběť chrám Baal Shamin a Belův chrám s přilehlým sloupořadím, římský vítězný oblouk, pohřební věže a mnoho dalších historických památek. Barbarské řádění teroristů tzv. Islámského státu zničilo nádherné památky starověku, které nikdo již nebude schopen obnovit. To ukazuje pravou tvář primitivního fundamentalistického islámu, jehož nositelem je samozvaný arciterorista a samozvaný „chalífa“ Ibrahim Awwád Ibrahim Alí al-Badrí alias Abú Bakr Al Bagdádí.

Zavražděný archeolog Chalid Asad u památek v Palmýře Foto Marc DEVILLE/Gamma-Raph
Zavražděný archeolog Chalid Asad u památek v Palmýře

Včera, 27. března syrský prezident Bašár Asad blahopřál vládním vojskům a silám věrným režimu k osvobození Palmýry od teroristů tzv. Islámského státu a k jejich vyhnání z oblasti. Assad označil osvobození Palmýry za významný úspěch v boji proti teroru. Vládní vojsko oznámilo, že má město pod svou plnou kontrolou, včetně její starověké části, která je zapsána na seznamu UNESCO. Nyní syrští pyrotechnici neutralizují v Palmýře výbušniny, které měly sloužit k dalšímu ničení starověkých památek. Ruský prezident Vladimír Putin blahopřál Assadovi k úspěchu a Assad poděkoval Putinovi se slovy, že „akce Tadmor by nebyla úspěšná bez ruské pomoci.“

Palmyra syrsti vojaci v Palmyre

 

Palmyra znicena ISIS