Saúdská Arábie už letos popravila 70 lidí

Saúdská Arábie už letos popravila 70 lidí 5.00/5 (100.00%) 20 ohodnocení

karikatura Petera Brookese, zveřejněná v britských The Times 28. 11. 2015, srovnávající saúdské popravy stětím a popravy Islámského státu
karikatura Petera Brookese, zveřejněná v britských The Times 28. 11. 2015, srovnávající saúdské popravy stětím a popravy Islámského státu

Přestože je teprve začátek března, Saúdská Arábie už stihla letos popravit 70 lidí a zůstává tak tradičně jednou ze zemí s největším množství vykonávaných trestů smrti. V roce 2015 bylo za celý rok v Saúdii popraveno 153 lidí.

Posledním popraveným je Alaa al-Zahrání, odsouzený za vraždu. Nejvíce poprav letos Saúdové provedli 2. ledna, kdy popravili 47 lidí za terorismus. Byl mezi nimi také významný šíitský klerik šejch Nimr al-Nimr,což vedlo k útoku na saúdskou ambasádu v Teheránu a následnému přerušení diplomatických vztahů s Íránem.

Popravy v Saúdii většinou probíhají stětím mečem, což jen podtrhuje primitivní středověký právní režim této bohaté ropné monarchie. Trest smrti se ukládá nejen za vraždy, obchod s drogami či ozbrojenou loupež či znásilnění, ale i za odpadnutí od islámské víry.

Počet poprav v Saúdské Arábii je značně vysoký vzhledem k počtu obyvatel, v absolutních číslech však značně zaostává za Čínou a Íránem.

Podle mezinárodních organizací na ochranu lidských práv by mohlo být v Saúdii v blízké době popraveno dalších až 55 lidí.

Je smutným paradoxem, že nejvlivnějšími státy Blízkého východu jsou vedle Izraele právě Saúdská Arábie a Írán. V Izraeli sice trest smrti existuje, byl však uložen a vykonán jedinkrát, v případě nacistického masového vraha Adolfa Eichmana. V ostatních případech, včetně mnohonásobných teroristů, je vždy ukládán jen trest doživotního vězení, případně několikanásobného doživotí. K devítinásobnému doživotnímu vězení za řízení vražd civilistů byl odsouzen například velitel ozbrojené milice strany Fatáh, tzv. Tanzimu, Marván Barghútí, dnes jeden z nejoblíbenějších palestinskoarabských „politiků.“