Egypt předá Saúdské Arábii dva strategické ostrovy v Rudém moři

Egypt předá Saúdské Arábii dva strategické ostrovy v Rudém moři 4.92/5 (98.46%) 13 ohodnocení

Tiranská úžina s ostrovy Tiran a Sanáfír
Tiranská úžina s ostrovy Tiran a Sanáfír

Egypt v pátek 8. dubna 2016 oznámil, že se ve prospěch Saúdské Arábie vzdává suverenity nad ostrovy Sanafir (džazírat Sanáfíris, جزيرة صنافير) a Tiran (džazírat Tirán, جزيرة تيران) v Rudém moři, které byly šest desítek let předmětem sporu. Jedná se o výsledek práce společné komise vymezující námořní hranici mezi oběma arabskými mocnostmi.

Rozhodnutí, oznámené během návštěvy saúdského krále Salmána v Káhiře, vyvolalo v Egyptě bouři kritiky režimu prezidenta Abdella Fattáha al-Sísího, který je obviňován, že ostrovy prodal za saúdské peníze.

U Sanafiru a Tiranu se nacházejí ložiska ropy a zemního plynu, ostrovy mají zejména velký strategický význam, protože se nacházejí u vstupu do Akabského (Ejlatského) zálivu a umožňují kontrolovat lodní spojení.

Egypt oba ostrovy vojensky obsadil v roce 1950 se souhlasem saúdské vlády z obavy, aby je v budoucí válce neobsadil Izrael. Izrael skutečně oba ostrovy obsadil, ale až v roce 1967 během Šestidenní války. V březnu 1979 byly po podpisy mírové smlouvy ostrovy předány Egyptu. V roce 2010 pak Saúdie vyzvala Egypt k vymezení námořní hranice – a předání Sanafiru a Tiranu.

Přestože takto vysvětlen se zdá vrácení ostrovů Saúdské Arábii jako přirozený krok, vyvolalo rozhodnutí v Egyptě značný nesouhlas. Egypťané si už prostě zvykli, že ostrovy jsou jejich. Odpůrci předání ostrovů argumentují tím, že ostrovy jsou zobrazeny jako egyptské v egyptských učebnicích a atlasech, i tím, že „vždy byly pod egyptskou ochranou.“ Kritikou nešetří veřejné osobnosti, někteří bývalí armádní důstojníci a samozřejmě také islamisté z Muslimského bratrstva, jejichž odstavení od moci al-Sísím Saúdie štědře financovala.

Podle informací egyptských novin Al-Ahram jednal Egypt o demarkaci své námořní hranice se Saúdskou Arábiií nedávno s Izraelem, protože předání obou strategických ostrovů zasahuje do izraelsko-egyptské mírové smlouvy z roku 1979. Váhábitská autokratická monarchie by měla podle dohody respektovat ujednání mírové smlouvy týkající se ostrovů, včetně přítomnosti mezinárodních mírových sil na nich a svobody plavby v Akabském zálivu. Podle Al-Ahramu Izrael nemá proti úpravě hranice námitek.

Jedna myšlenka na “Egypt předá Saúdské Arábii dva strategické ostrovy v Rudém moři”

Komentáře nejsou povoleny.