Továrna z Galilejského kibucu Lavi dodala zařízení do nové moskevské synaógy + videa

Továrna z Galilejského kibucu Lavi dodala zařízení do nové moskevské synaógy + videa 5.00/5 (100.00%) 12 ohodnocení

moskva 1Továrna na  synagogální nábytek a zařízení kibucu Lavi v Dolní Galileji slaví jeden ze svých  velkých úspěchů. Podle návrhu interiérového architekta závodu byla navržena, nábytkem a zařízením vybavena největší synagóga, která byla v posledních patnácti letech postavena. Jedná se o synagógu na jedné z ulic moskevské čtvrti Žukovka, kde žijí nejen mnozí oligarchové, ale též představitelé státní správy a politici, mezi něž patří i prezident Ruska Vladimir Putin. Ten též novou synagógu navštívil a setkal se s představiteli tamní židovské komunity. Synagoga byla slavnostně otevřena během svátku Chanuka v prosinci 2015. Zahájení se zúčastnil také vrchní aškenázský rabín Izraele David Lau. Rabínem synagógy byl jmenován Alexander Breda, který je zároveň předsedou Židovských obcí hnutí Chabad v Rusku.

PutinAron hakodeš (schrána na Tóru) se vypíná do výše šesti metrů. Uprostřed je moderně pojatá bima (almemor) pro čtení z Tóry, police na knihy,  skříně pro uložení talitů a dalších bohoslužebných náležitostí. Dále je zde zvláštní místo pro kantora. Zdi synagógy jsou  obložené dřevem. Sedadla a pultíky pro věřící byla také připravena se ohledem na celý prostor a potřeby věřících. Celkem je v synagóze 250 míst. Vybavení synagógy stálo 450 tisíc dolarů. Ředitel závodu v kibucu Lavi Micha Oberman uvedl, že zanedlouho  kibuc dodá poslední část inventáře do nové moskevské synagógy a  bude to kasička na milodary (kupat cedaka), jejíž výška bude více než metr. Micha Oberman zdůraznil, že tato zakázka byla jednou z nejlukrativnějších transakcí pro kibuc Lavi.

 

 

Israel Hayom, 3.4.16

Foto: Shimon Shif and Igor Solomon

Jedna myšlenka na “Továrna z Galilejského kibucu Lavi dodala zařízení do nové moskevské synaógy + videa”

  1. Moderně krásný interiér, vkusné, vzdušné a prosvětlené místo, připomínající mi novodobé evangelické kostely, které se mi tolik líbily v Norsku nebo na Islandu.

Komentáře nejsou povoleny.