Bude Avigdor Lieberman ministrem obrany Izraele ?

Bude Avigdor Lieberman ministrem obrany Izraele ? 4.73/5 (94.67%) 15 ohodnocení

avigdor-liebermanPo dobu několika týdnů byla izraelská veřejnost informována o rozhovorech mezi Jicchakem Herzogem a Benjaminem Netanijáhuem, ať se jednalo o přímé rozhovory obou politiků nebo o nepřímé prostřednictvím jimi zmocněných osob. Cílem těchto kontaktů mezi představitelem parlamentní opozice, předsedou Strany práce, potažmo bloku Sionistický tábor – מחנה הציוני a předsedou vlády byla možnost rozšíření vládní koalice o Sionistický blok. Mnozí již Herzogovi předpovídali post ministra zahraničí. To však od včerejšího dne je pravděpodobně minulostí. Jak vtipně napsal v podtitulku komentátor listu Jediot acharonot Mati Tuchfeld: „Šli spát s Herzogem, probudili se s Liebermanem.“ Tak to alespoň vypadá po včerejším dramatickém politickém dnu. Předseda strany Izrael je náš domov (Jisrael bejtenú) Avigdor Lieberman obsadí pravděpodobně post ministra obrany místo dosavadního Moše Ja’alona, kterému má Netanijáhú nabídnout post ministra zahraničí nebo ministra pro vnitřní bezpečnost. Není však jisté, zda Moše Ja’alon návrhy předsedy vlády přijme. Tímto však skončilo „období námluv“ mezi Sionistickým táborem a Likudem. Není žádným tajemstvím, že čas od času Avigdor Lieberman kritizoval, mnohdy až velmi silnými slovy, Netanijahovu vládu či jeho osobně. Předseda vlády mu však nezůstal nic dlužen.

Pokud se Liebermanovo jmenování uskuteční a strana Jisrael bejtenú se stane součástí vládní koalice, bude mít vládní koalice podporu místo dosavadních 61 poslanců Knesetu 67. Tedy: Likud – 30, Židovský dům – 8, Šas – 7, Jahadut haTora – 6, Kulanú – 10 a nyní i Liebermanova strana Jisrael bejtenú – 6 poslanců.

Zdroje blízké izraelskému ministerskému předsedovi uvádějí, že ještě dnes by mělo dojít k jmenování Avigdora Liebermana ministrem obrany .

Dosud (12.00 SEČ) Lieberman ministrem obrany jmenován nebyl, ale již arabská poslankyně Knesetu známá Hanin Zuabí z nacionalistické strany Balad se nechala slyšet, že kvůli Liebermanovu jmenování ministrem obrany, by měly země světa bojkotovat izraelskou vládu na mezinárodním poli. Zdá se mi, že tyto její výroky hraničí s vlasizradou, ale to nechť rozhodnou jiní.

3 komentáře u „Bude Avigdor Lieberman ministrem obrany Izraele ?“

  1. Libermanův největší problém je, že nemá sebemenší zkušenosti v oblasti vojenství a to se na žhavém Blízkém Východě neodpouští.
    Snad na to nedoplatíme jako s A.Perecem v r. 2006 v průběhu druhé liban.války.

Komentáře nejsou povoleny.