Autorské čtení

Autorské čtení 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

272 V neděli, 8. května oslavilo velvyslanectví České republiky v Tel-Avivu originálním způsobem státní svátek země. V sále velvyslanectví v podvečerních hodinách bylo zahájeno autorské čtení děl dvou českých židovských spisovatelek – Vlasty Rút Sidonové a Evy Frantinové. Této výjimečné kulturní události se zúčastnilo i několik desítek posluchačů z řad krajanů žijících v Izraeli. Přítomné spisovatelky a hosty srdečně uvítal na půdě českého zastupitelského úřadu J.E. velvyslanec Ivo Schwarz s manželkou. Literární setkání zahájil několika melodiemi židovských jiddiš písní klarinetista Menaše Cibulka, jehož klarinetové vsuvky následně provázely celý literární program. Poté se ujaly slova spisovatelky Eva Frantinová a Vlasta Rút Sidonová. Každá střídavě četla vybrané básně a povídky ze své tvorby. Eva Frantinová seznámila izraelské krajany se svými básněmi ze sbírek Časovaná růže, Sešívaný cherubín či Z hvězdy pod okap.

Vlasta Rút Sidonová naopak vyniká v povídkové tvorbě a posluchače seznámila s některými povídkami ze své sbírky šestnácti povídek Jídelna Šalom. Avšak ani poezie není autorce cizí, což dokázala čtením vybraných básní ze své první básnické sbírky Před pikolou, za pikolou.

Zásluhu na vydařeném literárním večírku mají nejen výše zmíněné autorky, hudební doprovod ale také organizátor, kulturní ataché českého velvyslanectví pan Arthur Polzer.

288

301