Ministr Zaorálek se setkal s viceprezidentem Íránu

Ministr Zaorálek se setkal s viceprezidentem Íránu 4.14/5 (82.86%) 7 ohodnocení

1902059_1498577_x2016_05_02_Zaoralek_Salehi_01Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 2. května 2016 setkal s viceprezidentem Íránské islámské republiky a předsedou Íránské organizace pro atomovou energii Alím Akbarem Sálehím. Návštěva se uskutečnila v návaznosti na uzavření dohody o íránském jaderném programu (JCPOA – Joint Comprehensive Plan of Action), následného uvolnění mezinárodních sankcí vůči Íránu a s důrazem na prohloubení česko-íránských vztahů. Ministr Zaorálek na úvod ocenil současné posílení vzájemných vztahů, které navazují na hlubokou tradici především v ekonomické a kulturní oblasti, a vyjádřil podporu rozšíření spolupráce v jaderné sféře. „Shodli jsme se, že navázání bilaterální spolupráce v oblasti civilního využívání jaderné energie by mohlo přispět i k širší mezinárodní kontrole íránského jaderného programu a budování důvěry. ČR patří k zemím s vyspělou jadernou technologií a zkušenostmi v této oblasti,“ uvedl šéf české diplomacie.

Jednání ministra Zaorálka a viceprezidenta Sálehího se věnovalo i možnostem větší ekonomické spolupráce a to především v kontextu uvolnění mezinárodních sankcí. Šéf české diplomacie zdůraznil, že ČR považuje Írán za důležitý a strategický trh, což v poslední době dokazuje i uskutečnění několika českých podnikatelských misí. „ČR má zájem na tom, aby Írán byl součástí světového trhu, a podporuje jeho vstup do WTO,“ upřesnil český ministr zahraničí.

Dalšími tématy schůzky byly mezinárodní otázky a aktuální vývoj v regionu. Partneři hovořili o nové situaci a příležitostech po uzavření dohody o íránském jaderném programu. „Jsem přesvědčen, že posilování vzájemné důvěry mezi Íránem a mezinárodním společenstvím bude přínosné pro všechny zúčastněné strany,“ prohlásil v této souvislosti ministr Zaorálek.

Viceprezident Sálehí se během své dvoudenní návštěvy ve dnech 2. – 3. května 2016 setkal s předsedou vlády ČR Bohuslavem Sobotkou a bude jednat také s ministrem průmyslu a obchodu ČR Janem Mládkem a předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ČR Danou Drábovou.