Odhalena síť tunelů vedoucích z Gazy do Izraele + video

Odhalena síť tunelů vedoucích z Gazy do Izraele + video 5.00/5 (100.00%) 19 ohodnocení

13133276_1088703061176210_8304135327510145297_nIDF povolil informovat o odhalení sítě tunelů a zatčení jednoho z jejích hlavních „architektů“ V síti tunelů byly vybudovány dokonce kantýny, sprchy a odpočinkové místnosti.  Během výslechu  Maohammed Atounah (29) z Jabaliye v Gaze vypověděl detailně o stavbě tunelů, jejich využití a způsobu stavby. Atounah sloužil  ve vojenském křídle Hamásu – brigádách Izz a-Din al-Qassam po dobu deseti let. Byl zatčen v dubnu, když pronikl do Izraele ozbrojen dvěma noži. Mezi jiným se účastnil i přípravy výbušnin a jejich rozmístění s cílem poškodit vojenská stanoviště IDF na hranici s Gazou, plánoval také vraždy izraelských vojáků anebo civilistů. Hlavní specializací zatčeného teroristy, ale bylo plánování a stavba tunelů, které Hammás používá jako útočné strategické prostředky proti Izraeli.  

Vypověděl o rozsáhlé síti tunelů ze severní Gazy, včetně technologických postupů stavby, jejich rozmístění a vchody v soukromých domech anebo institucích. Vedle toho informoval detailně o materiálech a způsobech stavby mnohdy velmi technicky náročných stavbách. Popsal také cesty a východy z nichž by v případě války s Izraelem „elitní“ teroristé zaútočili. Atounah předal také jména operativců Hamasu s nimiž při svých aktivitách spolupracoval  a označil místa, kde jsou skladiště zbraní a další strategické lokace Hamásu. Atouna je pouze jeden z teroristů Hamásu, zadržovaných Izraelskou Hlavní bezpečnostní službou (ŠABAK). Výslechy těchto teroristů jsou pouze jednou z aktivit směřujících k odhalení tunelů vedoucích z pásma Gazy do Izraele. Krajský soud v Beer Ševě na tyto teroristy uvalil vazbu. 

Informace přichází po té, kdy došlo k ostřelování izraelských pozic na hranici Gazy minometnou palbou Hamasu a následném bombardování strategických cílů Izraelským letectvem.