Samsung přináší košer smartphone (chytrý telefon)

Samsung přináší košer smartphone (chytrý telefon) 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

košer smartphone Samsung od AskanKorejský Samsung je dalším výrobcem mobilních telefonů, který se snaží oslovit charedi-zbožné židovské zákazníky. Zatím byla „košer“ jen zařízení od Applu, nyní jimi jsou i smartphony Samsungu. Zpráva je vítaná především mezi těmi z komunity, kteří nalézají na trhu práce bez „chytrého“ mobilního telefonu těžko uplatnění.

Samsung ve spolupráci s izraelskou společností Askan uvedl kosher smartphone pro charedim-zbožné ve středu 1. června 2016.

Společnost Askan, která se specializuje na „košer technologie,“ doplnila systém telefonu o internetové filtry, které blokují nevhodný obsah. V charedi-zbožné komunitě poskytovatelé internetového připojení nabízejí stejné filtry, aby vyhověli požadavkům těchto zákazníků.

„Zvolili jsme si společnost Asken za partnera, protože naše společnost chce pomáhat cheredim-zbožným, kteří chtějí používat chytrá zařízení a využívat pokročilé nástroje plně v souladu s jejich životním stylem,“ řekl Guy Hibash, ředitel izraelské divize společnosti Samsung.

Specializovaný operační systém postavený na přizpůsobeném softwaru Samsung Knox, poběží na mnoha různých typech chytrých telefonů Samsung, včetně Galaxy S6 a S7 a také A5 a J1.

nabídka upraveného systému od společnosti Askan
nabídka upraveného systému od společnosti Askan

Upravené telefony Samsung nicméně zdaleka nemají v charedi komunitě vyhráno. Zatímco respektovaný charedi rabínský soudce z Bejtar Illit rabi Cvi Braverman (Tzvi Braverman) užití nových zařízení schválil, jiní – například rabínský soud rabiho Nissima Karelice (Nissim Karelitz) – jsou zdrženlivější.

Jak vysvětluje novinář Jisroel Kohen (Yisroel Cohen) z webu Kikar HaŠabat (כיכר השבת), přístupy k chytrým telefonům jsou mezi představiteli charedi světa v zásadě dva. Jedni zakazují veškeré smartphone včetně těch, které jsou osazeny filtry, z obavy, že i omezené použití těchto zařízení otevírá cestu k tomu, aby se postupně mezi charedim rozšířily. Druzí omezené využití upravených chytrých telefonů mezi těmi, kdo je potřebují – zejména charedi-zbožnými obchodníky a pracovníky v oboru informačních technologií – povolují s tím, že jinak by někteří z nich nakonec užívali telefony zcela nechráněné a následky by tak byly horší.