AKTUÁLNĚ: Turecká armáda se pokouší sesadit islamistickou vládu země

AKTUÁLNĚ: Turecká armáda se pokouší sesadit islamistickou vládu země 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

turecká armádaV Turecku byl dnes večer zahájen pokus o vojenský státní převrat. Situace je nepřehledná, nicméně je zřejmé, že část armády se vzbouřila proti vládě islamistického prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a snaží se převzít moc v zemi.

Podle zpráv tureckých médií a zahraničních zpravodajů je v Ankaře a Istanbulu slyšet střelba, v ulicích jsou vojáci, kteří uzavřeli některé hlavní komunikace včetně mostů přes Bospor. Armáda obsadila státní televizi a rozhlas TRT, také redakce některých novin. Zrušeny byly veškeré lety z ankarského mezinárodního letiště. Nad městem krouží vrtulníky a vojenské letouny.

pokus o převrat v Turecku

pokus o převrat v Turecku

pokus o převrat v Turecku

Vzbouřenci oznámili, že zemi povede „mírová rada“ a vyhlásili zákaz vycházení.

Prezident Erdogan a předseda vlády Binali Yildirim jsou dosud na svobodě. Oba vydali prohlášení pro média, že jen menší část ozbrojených sil zahájila povstání a to bude nejtvrdším způsobem potrestáno. Erdogan v rozhovoru pro televizi TurkSat, provedeném přes mobilní telefon, vyzval obyvatele, aby vyšli do ulic na obranu demokracie.

Recep Tayyip Erdogan v televizi
Recep Tayyip Erdogan v televizi

Podle vlády drží vzbouřenci jako rukojmí náčelníka generálního štábu.

Armáda naopak vydala prohlášení, že přebírá vládu v zemi v zájmu zachování vlády práva a demokracie. Není nicméně v tuto chvíli zřejmé, zda se pokusu o státní převrat účastní – až na samé špičky Erdoganových loajalistů – celá armáda, anebo jde naopak o pokus malé odhodlané avšak silně menšinové skupiny.