Čína otevírá největší skleněný most na světě, navrhl ho Izraelec

Čína otevírá největší skleněný most na světě, navrhl ho Izraelec 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

skleněný most v Číně
skleněný most v Číně

V Číně tento týden otevřou nejvyšší a nejdelší most se skleněným chodníkem na světě. Navrhl jej izraelský architekt Chajm Dotan (Haim Dotan) a nachází se v Národním parku Čang-ťiaťie (Zhangjiajie) v provincii Chunan (Hunan) na jihu země.

Most je 6 metrů široký, 430 metrů dlouhý a visí 300 metrů vysoko nad roklí. Pozornost budí tím, že jeho mostovka – tedy ona část mostu, po níž se chodí či jezdí – je vyplněna 99 pevnými třívrstvými skleněnými panely. Návštěvníci se tak mohou potěšit či vyděsit úžasným pohledem do údolí přímo pod sebou.

Most za 3,4 miliony dolarů byl dokončen již v prosinci 2015, ale po bezpečnostním testování bude otevřen až tento týden.

Místní úřady plánují pořádat na mostě módní přehlídky a umožňovat z něj bungee-jumping.

Aby budoucí návštěvníky přesvědčily o pevnosti mostu, uspořádaly čínské úřady letos v červnu na mostě působivou akci, při níž se modelky nejprve snažily rozbít skleněné panely kladivy, a následně po mostě přejelo auto plné cestujících.

Chajm Dotan v rozhovoru pro Wired uvedl, že se nejprve zdráhal navrhnout most nad tak krásným údolím. Zakázku nakonec přijal pod podmínkou, že bude moci navrhnout most, který „zmizí.“

Chajm Dotan
Chajm Dotan

Jedna myšlenka na “Čína otevírá největší skleněný most na světě, navrhl ho Izraelec”

  1. „…. či vyděsit úžasným pohledem do údolí přímo 43 m pod sebou…..“ 😀 😀 ►► … a tady jsme u důvodu, proč je most skleněný. Sklo je totiž dobře omyvatelné, buď ručně, nebo deštěm. Každou chvíli se přece někdo na mostě může po…. strachy. Líbí se mi , že geniální architekt myslel na vše. 😎

Komentáře nejsou povoleny.