Čína otevírá největší skleněný most na světě, navrhl ho Izraelec

Čína otevírá největší skleněný most na světě, navrhl ho Izraelec 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

skleněný most v Číně
skleněný most v Číně

V Číně tento týden otevřou nejvyšší a nejdelší most se skleněným chodníkem na světě. Navrhl jej izraelský architekt Chajm Dotan (Haim Dotan) a nachází se v Národním parku Čang-ťiaťie (Zhangjiajie) v provincii Chunan (Hunan) na jihu země.

Most je 6 metrů široký, 430 metrů dlouhý a visí 300 metrů vysoko nad roklí. Pozornost budí tím, že jeho mostovka – tedy ona část mostu, po níž se chodí či jezdí – je vyplněna 99 pevnými třívrstvými skleněnými panely. Návštěvníci se tak mohou potěšit či vyděsit úžasným pohledem do údolí přímo pod sebou.

Most za 3,4 miliony dolarů byl dokončen již v prosinci 2015, ale po bezpečnostním testování bude otevřen až tento týden.

Místní úřady plánují pořádat na mostě módní přehlídky a umožňovat z něj bungee-jumping.

Aby budoucí návštěvníky přesvědčily o pevnosti mostu, uspořádaly čínské úřady letos v červnu na mostě působivou akci, při níž se modelky nejprve snažily rozbít skleněné panely kladivy, a následně po mostě přejelo auto plné cestujících.

Chajm Dotan v rozhovoru pro Wired uvedl, že se nejprve zdráhal navrhnout most nad tak krásným údolím. Zakázku nakonec přijal pod podmínkou, že bude moci navrhnout most, který „zmizí.“

Chajm Dotan
Chajm Dotan

1 komentář u „Čína otevírá největší skleněný most na světě, navrhl ho Izraelec“

  1. „…. či vyděsit úžasným pohledem do údolí přímo 43 m pod sebou…..“ 😀 😀 ►► … a tady jsme u důvodu, proč je most skleněný. Sklo je totiž dobře omyvatelné, buď ručně, nebo deštěm. Každou chvíli se přece někdo na mostě může po…. strachy. Líbí se mi , že geniální architekt myslel na vše. 😎

Komentáře nejsou povoleny.