Nová výstava v Muzeu Izraele (+ video)

Nová výstava v Muzeu Izraele (+ video) 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

pic1Ve středu, 27. července byla v jeruzalémské Muzeu Izraele zahájena nová výstava s názvem „Mumie – tajemství egyptské mumifikace“ kromě mnoha vzácných exponátů bude vystavena mumie z helenistického Egypta, jejíž stáří určili odborníci na 2 200 let. Díky nejnovější technologii se mohou návštěvníci muzea dovědět o ní mnoho zajímavých poznatků a také získat podrobné informace o procesu mumifikování. Mumie, která je hlavním exponátem nové výstavy patří staroegyptskému knězi Iret-Hor-Eruovi z egyptského města Akhmim vzdáleného 500 km jižně od Káhiry. Odborníci, kteří zkoumali mumii kněze Iret-Hor-Erua zjistili, že trpěl zubním kazem a osteoporózou a dožil se na svou dobu úctyhodného věku čtyřiceti let. Mumie je vystavena se svým nádherně malovaným sarkofágem typickým pro helenistický Egypt. Mumie se roku 1928 dostala do jeruzalémského Papežského biblického ústavu z egyptské Alexandrie, odkud ji poslal do Palestiny tamnější jezuité. Proto mumie dostala přezdívku Alex. Donedávna o mumii toho bylo známo velmi málo. Zpočátku mnozí odborníci přdpokládali, že se jedná o mumii sedmnáctiletého mladíka. Teprve až zevrubné zkoumání včetně C.T., které prováděl tým pracovníků muzea ve spolupráci s Lékařským centrem Karmel v Haifě a s badateli Tel-avivské univerzity odhalili nové podrobnosti o životě kněze Iret-Hor-Erua. Kurátorka Muzea Izrael Galit Benet-Dahan uvedla, že se kněz dožil 40 let a měřil 1.67 m. Podle jejích slov C.T. prokázalo, že zemřelý trpěl osteoporózou. Tato skutečnost překvapila lékaře, neboť je obecně přijato mínění, že osteoporóza je nemocí 20. století.

video

pic2

Foto a video Muzeum Izraele

4 komentáře u „Nová výstava v Muzeu Izraele (+ video)“

  1. Moje poznámka vůbec nesouvisí s mumiemi či muzejnictvím, o tom nic nevím. Jenom si dovoluji upozornit na neuvěřitelnou manipulaci a načasování zpráv v ČT – pořad ČT 24 ze dne 31. 7. 2016 a Horizont z 1. 8. 2016. o aféře ministra Lavona v roce 1954. Zřejmě má jít o relativizaci současné muslimské teroristické kampaně v Evropě v porovnání s událostmi v roce 1954. Nebudu to dál rozebírat, kdo chce informace si najde nebo je zná.
    Je poněkud zvláštní, že ČT neudělá osvětovou reportáž třeba o tzv. FNO Alžírska 1954 až 1962, kdy byly při bombových atentátech vražděni ženy a děti v cukrárnách, kinech, kavárnách atd.
    ČT je evidentně nástrojem protiizraelské propagandy – jedná se zejména o redaktory: J. Sántó, H. Scharffová a další

    1. Ano, souhlasím. Psal jsem do ČT již několikrát a upozorňoval na různé jejich manipulace, včetně dodaných důkazů ve formě screenshotů. Ale vždy se z toho vykroutili. J. Sántó je v tom namočen víc než po uši. Proto mě bylo smutno u srdce, když Kehila v Praze s ním uspořádala besedu ve Veletržním paláci, kde mu nadšeně tleskali a usmívali se, jak je to skvělý člověk. Přitom si nic nezadá s ostatními arci-demagogy jako třeba Tureček, Barša, Čejka a podobní. Průšvih je v tom, že o J. Sántó si tak nějak všichni myslí, že je „našinec“, takže tím pádem je to v pohodě a máme ho rádi. Ale podobných „našinců“ je plný Tel Aviv a míru nepomáhají (spíš naopak).

Komentáře nejsou povoleny.