Česká republika dovezla do Sýrie dodávku humanitární pomoci

Česká republika dovezla do Sýrie dodávku humanitární pomoci 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

2013522_1544178_Flag_of_the_Czech_Republic__imagio50937482Česká republika dopravila 9. října 2016 letecky do Sýrie další mimořádnou dodávku humanitární pomoci, kterou organizuje Český červený kříž. Jedná se o první ze dvou dodávek, jejichž celková hodnota dosáhne téměř 4,5 milionu korun. Peníze na financování humanitární pomoci z velké části poskytlo Ministerstvo zahraničních věcí ČR a finančně se na něm podílel i Český červený kříž. Zásilka humanitární pomoci byla předána Syrskému arabskému Červenému půlměsíci (SARC).

První letadlo přivezlo do Sýrie dvě dialyzační jednotky s příslušenstvím a 22 invalidních vozíků. Další dialyzační přístroje budou obsahem druhé dodávky, která do Sýrie zamíří v příštích dnech. Humanitární pomoc je určena vnitřně vysídleným obyvatelům Sýrie. 

Dodávky se uskutečňují v rámci vládního programu Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence Sýrii v období 2016–2019 a navazují na červnovou zásilku humanitární pomoci v hodnotě tří milionů korun. S dalšími dodávkami humanitární pomoci se počítá v příštích měsících.

Do Sýrie s humanitární pomocí cestoval i náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa, který využije cesty k jednání se syrskými představiteli, mimo jiné s prvním náměstkem zahraničních věcí Fajsalem Mikdádem a s ministrem zahraničních věcí Walídem al-Muallimem. Tématy jednání bude mimo jiné zajištění humanitárního přístupu do všech oblastí Sýrie včetně Aleppa a nutnost obnovení příměří a zahájení politických rozhovorů.

Vládní program Poskytnutí humanitární, rozvojové a rekonstrukční asistence Sýrii v období 2016–2019 pracuje s celkovou částkou 195 milionů korun a zahrnuje humanitární pomoc i rozvojovou a rekonstrukční asistenci včetně logistiky.