Již brzy podzemní bariéra na hranici s Gazou

Již brzy podzemní bariéra na hranici s Gazou 4.88/5 (97.50%) 24 ohodnocení

(FILES) This file photo taken on February 10, 2016, shows Israeli soldiers keeping watch as a machine drills holes in the ground on the Israeli side of the border with the Gaza Strip as they search for tunnels reportedly used by Palestinian militants for fighting Israel. Israel's military said on April 18, 2016, it had located and destroyed a tunnel extending from the Gaza Strip into Israeli territory, in the first such discovery since a devastating 2014 conflict. / AFP PHOTO / MENAHEM KAHANA

Zařízení na detekci tunelů / AFP PHOTO / MENAHEM KAHANA

Mluvčí jižního velení IDF informoval, že podzemní struktura na hranici s Gazou bude zasahovat hluboko pod pod povrch země a některé části šedesátikilometrové hranice budou také zatopeny (podobně je tomu i na hranici mezi Gazou  a Egyptem). Nad zemi bude vybudován plot.  Pokud budou finance na tuto stavbu převedeny včas je její dokončení  otázkou měsíců. Cílem této hranice zasahující pod úroveň povrchu je proměnit snahy Hamasu o proniknutí do Izraele ve „smrtelnou past“.  Podle informace anonymního mluvčího IDF je tomuto projektu věnovaná značná pozornost.  Během války v roce 2014 se teroristům Hamásu podařilo několikrát proniknout prostřednictvím tunelů na území Izraele. Izrael během války zničil 32 z tunelů vybudovaných Hamásem. V dubnu a květnu letošního roku  izraelští vojáci objevili dva další tunely v hloubce 30-40 metrů pod povrchem, vedoucí z Gazy do Izraele.

Vedení Hamasu se snaží vší silou zabránit stavbě podzemní zábrany a proto rozhodli o použití raket, o tom svědčí i poslední incidenty, kdy na oblast byly z Gazy vystřeleny rakety (5. a 6. října 2016).

Jeden z představitelů Hamásu v červnu 2016 prohlásil, že podzemní zábrana je důkazem toho, že Izrael není schopen čelit Hamásu a pokračoval v tom smyslu, že nic nezlomí odpor Hamásu proti Izraeli.

unnamed-1