Česká armáda koupí 8 izraelských radarů (+ video)

Česká armáda koupí 8 izraelských radarů (+ video) 5.00/5 (100.00%) 21 ohodnocení

radar ELM 2084 MMR zapojený do systému Davidův prak (Kela David, David’s Sling, קלע דוד)
radar ELM 2084 MMR zapojený do systému Davidův prak (Kela David, David’s Sling, קלע דוד)

Česká vláda dnes projednala zprávu Ministerstva obrany o vyhodnocení nabídek na dodávku mobilních 3D radiolokátorů MADR pro českou armádu. Ze tří předložených nabídek doporučila 32členná hodnotící komise Ministerstva obrany nabídku Izraele na radiolokátor ELM 2084 MMR ze systému Iron Dome (Železná kupole, kipat barzel, כיפת ברזל), jehož výrobcem je státní společnost IAI Elta (אלתא מערכות בע“מ). Ministerstvo obrany nyní začne jednat s izraelskou stranou.

„Armáda získá jeden z nejmodernějších existujících radarových systémů, které používá nejen izraelská armáda, ale také další země, například Kanada. Navíc je to dobrá zpráva i pro český obranný průmysl, protože významná část výroby bude probíhat v České republice a podílet se na ní bude česká společnost,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický

„Obměna radiolokační techniky je pro armádu nezbytná, protože stávající technika sovětské výroby má několikanásobně překročenou životnost. Nové mobilní 3D radiolokátory výrazně přispějí k rozšíření schopností armády,“ dodal náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Josef Bečvář.

Vzhledem ke strategické povaze zakázky se Ministerstvo obrany rozhodlo pořídit mobilní 3D radiolokátory MADR v režimu vláda – vláda. V květnu letošního roku vyzvalo vlády Francie, Izraele, Švédska a Velké Británie, jejichž výrobci odpovídající radary nabízejí, k podání nabídek. V srpnu pak obdrželo nabídky od vlád Francie, Izraele a Švédska. Velká Británie ze zakázky odstoupila, protože nemá produkt s poptávanými parametry.

Hodnotící komise posuzovala stovky parametrů

Následně zahájila činnost hodnotící komise složená z 33 odborníků napříč resortem obrany, včetně Univerzity obrany. Odborníci zkoumali 105 základních kritérií a více než 406 technickoekonomických parametrů. Kromě technických parametrů a ceny ministerstvo požadovalo uzavření smlouvy v souladu s legislativou EU v tzv. režimu vláda-vláda, zkušenosti s operačním nasazením a spolupráci s českými podniky za účelem zajištění bezpečnosti dodávek.

Komise doporučila vybrat nabídku Izraele na radiolokátor ELM 2084 MMR ze systému Iron Dome, jehož výrobcem je státní společnost IAI Elta, která nabídla dodávku 8 radarů za 2,9 mld. Kč bez DPH. Součástí zakázky je i zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetiletého životního cyklu.

Radiolokátory MADR zajistí armádě přehled o vzdušné situaci v malých výškách od 100 do 3 000 metrů. Pět radarů MADR bude umístěných na stacionárních vojenských stanovištích, zbylé tři budou k dispozici pro ochranu strategických cílů (např. jaderné elektrárny), velkých měst, dále k výcviku a jako záloha.

Článek je tiskovou zprávou Ministerstva obrany České republiky.