Obama na rozloučenou poslal Palestinské autonomii 221 milionů dolarů

Obama na rozloučenou poslal Palestinské autonomii 221 milionů dolarů 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

Barack Hussein Obama vítá Mahmúda Abbáse v Oválné pracovně Bílého domu, 28. 5. 2009 (White House/Pete Souza)
Barack Hussein Obama vítá Mahmúda Abbáse v Oválné pracovně Bílého domu, 28. 5. 2009 (White House/Pete Souza)

Barack Hussein Obama je několik hodin před odchodem z funkce prezidenta USA nařídil zaslat autonomní arabské Palestinské správě 221 milionů dolarů, v přepočtu více než 5,5 miliardy českých korun. Stalo se tak proti vůli Kongresu. Informaci přinesla tisková agentura AP s odvoláním na „nejmenované úředníky Kongresu“ a „zástupce ministerstva zahraničí.“

US sent $221 million to Palestinians in Obama’s last hours – článek na webu AP (anglicky)

Republikány ovládaný Kongres o převodu obří sumy arabské autonomii informoval odcházející ministr zahraničí John Kerry ve čtvrtek odpoledne. Kongres se přitom vyslovil proti převodu peněz terorismem a korupcí promořené arabské autonomii. Hlas zákonodárců ovšem není pro prezidenta závazný, byť je obvykle respektován.

Peníze byly převedeny v pátek ráno, tedy jen několik málo hodin před polední prezidentskou přísahou Donalda Trumpa.

USA v posledních 20 letech na podporu demokracii a mírových jednání s Izraelem poskytly Palestinské správě přes 4,5 miliardy dolarů (113 miliard českých korun), z toho 557 milionů dolarů (14 miliard korun) v roce 2016, uvádí AP.

Nutno dodat, že tyto peníze nebyly racionálně investovány, ale utraceny, zčásti na vyplácení finančních podpor a důchodů rodinám palestinských teroristů, kteří si odpykávají tresty za vraždy a jiné těžké zločiny v izraelských věznicích nebo kteří při páchání teroru zemřeli.