Neklidný šabat v Jaffo

Neklidný šabat v Jaffo 5.00/5 (100.00%) 5 ohodnocení

O šabatu (29.7.2017)  kokem 4.30 hodin ráno obdržela jaffská policie informaci o střelbě v ulici Jafet v bezprostřední blízkosti tamního řeznictví, jehož výlohu střelba rozbila. Policejní hlídka, která byla na blízku, přijela k řeznictví a všimla si několika podezřelých osob na skutrech, které se snažily z místa ujet. Policisté je pronásledovali a během pronásledování po nich stříleli ze služebních pistolí, s cílem je zastavit. Dva z pronásledovaných leželi postřeleni v nedaleké ulici Magen Avraham. Jeden utrpěl velmi těžká zranění na jejichž následky zemřel a druhý postřelený utrpěl středně těžká zranění a byl převezen do nemocnice. Tento incident, jak je v takových případech běžné, prověřuje Odbor vyšetřování policie. Poté, co se zpráva o smrti arabského mladíka (20) rozšířila po Jaffu, začaly okolo poledne ve městě nepokoje části arabských obyvatel. Zvláště mladí Arabové se dávali do střetu s policií, házeli na policisty kameny, zapalovali na hlavní ulici pneumatiky a poničili policejní vůz.

Příbuzní zabitého mladíka požádali městské představitele a politiky arabského sektoru, aby se zasadili o úplné a důsledné vyšetření případu. Podle jejich slov mladík nebyl delikventem a ani teroristou. Podle jejich tvrzení se jednalo ze strany policie o jasné porušení zákona. Bezpečovala Podle jejich slov tu je policie na to, aby zaabezpčeovala pořádek a ne, aby zabíjela. V sobotu pozdních večerních hodinách byl v Jaffu napjatý klid.
Většinou jsou vztahy mezi Araraby a Židy v Jaffu dobré, i když občas se objeví mezi nimi třecí plochy. Tento případ je však nutné vidět též v kontextu nedávných událostí na Chrámové hoře v Jeruzalémě.

Také pohřeb oběti  neděli (30.7.2017) se stal záminkou k mohutné protiizraelské  demonstraci.