Amikam Norkin novým velitelem Izraelského letectva

Amikam Norkin novým velitelem Izraelského letectva 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

zleva Amikam Norkin a Amir Ešel
zleva Amikam Norkin a Amir Ešel; foto: Izraelské obranné síly

Novým velitelem Izraelského letectva (זרוע האויר והחלל) byl dnes jmenován generálmajor Amikam Norkin (Amikam Nurkinעמיקם נורקין , ). Slavnostní ceremoniál proběhl na vojenském velitelství Kirja v Tel Avivu za přítomnosti ministra obrany Avigdora Liebermana, náčelníka generálního štábu Izraelských obranných sil generálporučíka Gadiho Eizenkota (גדי איזנקוט) a příslušníků generálního štábu.

Svému nástupci popřál úspěch také dosavadní velitel vzdušných sil generálmajor Amir Ešel (Amir Eshel, אמיר אשל), který odchází po čtyřech a půl letech v čele letectva a čtyřiceti letech v armádě do výslužby.

Izraelské letectvo má „v našich rukou bezprecedentní schopnosti, které jsou základem v měnící se bezpečnostní strategii Izraele. Vím, že uspějete, nepochybuji o tom,“ řekl generálmajor Ešel svému nástupci.

Náčelník generálního štábu generálporučík Eizenkot poděkoval Ešelovi za jeho službu s tím, že jeho odvážné a tvůrčí postoje měly velký vliv na rozhodování generálního štábu.

zleva Gadi Eizenkot a Amir Ešel; foto: Izraelské obranné síly
zleva Gadi Eizenkot a Amir Ešel; foto: Izraelské obranné síly

Ministr Lieberman poděkoval odcházejícímu veliteli letectva za významný přínos bezpečnosti Státu Izrael. Jeho nástupci popřál hodně štěstí s tím, že se bude muset okamžitě vyrovnat s řadou výzev a „učiní naši dlouhou paži ještě delší.“

 

Stručný životopis

Amikam Norkin
Amikam Norkin

Amikam Norkin se narodil v roce 1966 a vyrostl v mošava Bejt Šearim (Beit Shearim) v Jezreelském údolí. Studoval na střední zemědělské škole Nahalal.

Do armády vstoupil v červenci 1985 a v červenci 1987 dokončil bojový kurs. Po čtyřech měsících létání na letounu Skyhawk byl v roce 1988 zařazen do letky F-15 a stal se vůbec nejmladším pilotem tohoto letounu na světě. Následně létal na letounech F-16 a podílel se na bojových operacích včetně těch během operace Hrozny hněvu. Během Druhé libanonské války sloužil jako vedoucí operačního oddělení v hodnosti plukovníka. V letech 2009 až 2012 byl v hodnosti brigádního generála velitelem letecké základny Tel Nof, poté náčelníkem štábu letectva. Od 16. července 2015 stál v hodnosti generálmajora v čele Plánovacího ředitelství Izraelských obranných sil.

Amikam Norkin je absolventem Vysoké školy národní bezpečnosti (National Defence College, המכללה לביטחון לאומי) a s vyznamenáním držitelem magisterského titulu v oblasti společenských věd z Univerzity Haifa. Diplomovou práci napsal na téma „Vliv informační revoluce a změny v povaze války na modelu velení a řízení leteckých sil.“

Generál Norkin je ženatý a má tři dcery.

3 komentáře u „Amikam Norkin novým velitelem Izraelského letectva“

Komentáře nejsou povoleny.