Čeští celníci vycvičili další služební psy pro stát Izrael + video

Čeští celníci vycvičili další služební psy pro stát Izrael + video 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Čtyři izraelští celníci se svými služebními psy a jeden instruktor minulý týden úspěšně zakončili kynologický výcvik. V rámci kurzu tak byli pro Daňovou správu státu Izrael speciálně vycvičeni psi na vyhledávání narkotik, který pro ně zajistila Celní správa ČR. Výcvik byl zahájen začátkem května ve Výcvikovém zařízení služební kynologie v Heřmanicích, kde probíhal intenzivně dva měsíce. Následně se dvoučlenný tým českých instruktorů přesunul do Izraele, kde se další dva týdny učili izraelští psovodi pracovat se psy v místních podmínkách. Na přelomu července a srpna se uskutečnily pod dohledem českých expertů závěrečné kynologické zkoušky, kde všichni psovodi se svými psy a jeden instruktor dosáhli výborných výsledků. 

Za přítomnosti generálního ředitele Daňové správy státu Izrael pana Moshe Ashera předali zástupci české celní správy absolventům kurzu v Jeruzalémě závěrečné certifikáty. Slavnostnímu aktu přihlíželi všichni psovodi i jejich rodinní příslušníci.

V oblasti zajištění bezpečnosti země stojí Izrael na světové špičce, využívá k tomu nejmodernějších technických prostředků a řadu z nich i sám vyvíjí. Proto si česká celní správa velmi považuje, že byla požádána o provedení výcviku služebních psů k vyhledávání narkotik.

Daňová správa státu Izrael si upřímně váží dlouholeté spolupráce s českými kolegy. Již v roce 2014 probíhal první projekt výcviku a do budoucna je plánován další výcvik čtyř služebních psů na vyhledávání narkotik a bankovek.

Čeští celníci mají v rámci kynologie velké renomé. Výcvikové zařízení v Heřmanicích oslavilo letos 20 let založení, má statut Regionálního výcvikového střediska Světové celní organizace a dosud uspořádalo 25 zahraničních výcvikových kurzů. Služební psi vyškolení v Čechách pracují mimo Izraele i v Peru, Ekvádoru, Rusku, Kyrgyzstánu a řadě dalších evropských států.

Článek, foto a video  převzat z Týdeník Policie .