Ministr vnitra Chovanec předal Izraeli speciální cisternový hasičský vůz

Ministr vnitra Chovanec předal Izraeli speciální cisternový hasičský vůz 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

Ministr vnitra Milan Chovanec předal dnes, 24. srpna 2017, v rámci pracovní cesty do Izraele izraelské straně velkokapacitní cisternový hasičský vůz Tatra. Dar Izrael získal v návaznosti na memorandum o spolupráci mezi oběma zeměmi z ledna letošního roku a v reakci na extrémní vlnu požárů, která zemi vloni zasáhla.

Ministerstvo vnitra ČR rozhodlo reagovat na kalamitu z listopadu 2016, kdy Izrael postihla nejrozsáhlejší vlna požárů v historii, při které byla navíc cca polovina z 1800 požárů založena úmyslně s cílem zasáhnout infrastrukturu země. Na základě toho podepsala v lednu 2017 Česká republika prostřednictvím Ministerstva vnitra s Izraelem memorandum v oblasti prevence a likvidace mimořádných událostí. Jednou z konkrétních forem pomoci je dar Ministerstva vnitra Židovskému národnímu fondu v hodnotě 8,1 mil. Kč na nákup specializované cisterny pro efektivní hašení lesních požárů. „Izrael je náš tradiční partner v regionu a například v oblasti kyberbezpečnosti je pro nás jedním z nejdůležitějších partnerů vůbec. Proto jsem rád, že od mé předchozí návštěvy můžeme rozvíjet spolupráci i v dalších oblastech a alespoň formou na míru vyrobené hasičské cisterny pomoci Izraeli při zvládání kalamitních situací,“ uvedl Milan Chovanec s tím, že na základě memoranda dochází také ke spolupráci obou zemí při výměně informací i zkušeností týkajících se zvládání živelních pohrom.

Podoba hasičského speciálu Tatra CAS 30 – T 158 4×4.1 vznikla na základě odborných konzultací izraelské strany s Hasičským záchranným sborem ČR. Třímístný speciál schopný provozu na všech typech komunikací i mimo ně má velkokapacitní nádrž na vodu na 4500 litrů, speciální podvozek s rozvody, které zvládnou tepelné účinky požáru, či dva „vysokotlaky“ pro vysoce efektivní hašení lesního porostu.

Zasazení stromu
Součástí ceremonie bylo také tradiční zasazení stromu v Českém lese. Milan Chovanec na okraji Negevské pouště vysadil středomořský rohovník obecný. Výsadbu Českého lesa, na který mohou dobrovolně přispívat všichni občané České republiky, realizuje Česká pobočka Židovského národního fondu. Český les je součástí Yatirského lesa, největšího vysázeného lesa v Izraeli.

 

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations

Jedna myšlenka na “Ministr vnitra Chovanec předal Izraeli speciální cisternový hasičský vůz”

  1. █▄▄▄▄▄█♫♪♫
    OMG, takového piva, co by se do té Tatrovky vešlo! Proč tu cisternu nenatankovali Pilsner Urquellem ?╔╩╩══════╬╬╬╦╦╦╦╦╦╬══╩╦╦╩╦╦╦╩╩╩═╬ Aby bylo čím hasit žížu… █▄▄▄▄▄█

Komentáře nejsou povoleny.