Standard & Poor’s zlepšil hodnocení Izraele

Standard & Poor’s zlepšil hodnocení Izraele 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

S&P Global RatingsMezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s potvrdila Izraeli dluhové hodnocení na známce A+ přičemž zlepšila výhled ze „stabilního“ na „pozitivní“, což znamená, že rating by mohla v následujících dvou letech zvýšit. Důvodem je zlepšení hospodářského růstu země a dlouhodobé držení rozpočtových výdajů pod kontrolou.

Agentura ocenila izraelskou vládu za opatření, která „omezí budoucí růst výdajů“, což by vládě mohlo umožnit i po nedávném snížení daní „odolat tlakům na výdaje.“

„Rating odráží naše přesvědčení, že zlepšený fiskální rámec a silný hospodářský růst Izraele by mohly v nadcházejících několika letech umožnit další pokrok v oblasti fiskální konsolidace,“ uvádí se v prohlášení Standard & Poor’s. Pokrok bude pravděpodobnější, pokud Izrael zažije silnější ekonomický růst dodává agentura, která oceňuje „pozoruhodnou“ ekonomickou výkonnost země od světové finanční krize v roce 2008.

„Naše ocenění bychom v nadcházejících 24 měsících mohli zvýšit, pokud vláda dosáhne dalšího pokroku při snižování veřejného dluhu v poměru k hrubému domácímu produktu,“ uvedla S&P.

Současný izraelský veřejný dluh činí 62,1 % HDP. Ekonomika Izraele vzrostla v roce 2016 o 4 %, letos se očekává růst o 3,1 %.

Standard & Poor’s změnila Izraeli rating naposledy v září 2011, kdy jej zvýšila z A na A+.

חברת דירוג האשראי S&P העלתה את תחזית דירוג האשראי של מדינת ישראל ל’חיובית‘ ואישררה אותו ברמה של +A – tisková zpráva na webu izraelského Ministerstva financí (hebrejsky)

Sovereign Risk Indicators 2017 Estimates – hodnocení zemí světa na webu S&P Global Ratings (anglicky)