Guatemala a další země zvažují přesun velvyslanectví do Jeruzaléma

Guatemala a další země zvažují přesun velvyslanectví do Jeruzaléma 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

Guatemalský prezident Jimmy Morales v neděli oznámil, že jeho země začala pracovat na relokaci svého zastupitelského úřadu z Tel Avivu do hlavního města Izraele, Jeruzaléma. Dvě další latinsko-americké země, podle předpokladu oznámí podobné plány. Po té, kdy 6.12.  prezident USA Donald Trump oznámil že USA uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele a že tam přemístí své velvyslanectví některé další země prohlásily, že budou příkladu USA následovat. Den pro prohlášení Donalda Trumpa doporučil český prezident  Miloš Zeman, aby  Česká republika přemístila své velvyslanectví do Jeruzaléma, doslova prohlásil: „rozhodnutí prezidenta Trumpa mě potěšilo, protože když jsem před 4 lety navštívil Izrael, jsem řekl , že bych si přál přemístit velvyslanectví do a že pokud se tak stane, budeme první kdo ten krok udělá.“ Český premiér Andrej Babiš později tento návrh prezidenta odmítl, ale spolu s Maďarskem vyhlásil, že uznává Jeruzalém jako hlavní město Izraele a tím zablokoval pokusy Evropské unie publikovat společné prohlášení ministrů zahraničí, které by napadlo deklaraci  prezidenta Trumpa z 6. prosince. 

Guatemala, je dávný spojenec Izraele a oznámila, že  přesune svoji ambasádu do Jeruzaléma. Guatemala také byla jednou z pouze devíti zemí (včetně USA a Izraele), které hlasovaly na valném shromáždění OSN proti odsouzení Izraele a proti napadení prohlášení prezidenta Trumpa o uznání Jeruzaléma.

Dnes další dvě jihoamerické země oznámily, že plánují přesunout své zastupitelské úřady do Jeruzaléma. Podle informací z palestinské tiskové agentury vlády Panamy a Hondurasu informovaly palestinské vedení o svých úmyslech. Stejně jako Guatemala, i Honduras hlasoval v OSN ve prospěch Izraele a Panama se spolu s dalšími 35 zeměni zdržela hlasování.