USA uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele

USA uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Prezident Donald Trump a premiér Benjamin Netanjahu na společné tiskové konferenci, 15. února 2017, Bílý dům, Washington, D.C.; autor Benjamin D. Applebaum
Prezident Donald Trump a premiér Benjamin Netanjahu na společné tiskové konferenci, 15. února 2017, Bílý dům, Washington, D.C.; autor Benjamin D. Applebaum (ilustrační foto)

Prezident Donald Trump dnes v živě přenášeném projevu jménem Spojených států amerických uznal Jeruzalém za hlavní město Státu Izrael. USA tak 69 let po vzniku moderního židovského státu přestaly předstírat, že hlavním městem jeho nejvěrnějšího blízkovýchodního spojence je Tel Aviv.  Mimořádný historický krok již předem odsoudila řada arabských a muslimských zemí a také Palestinská správa, vládnoucí arabským autonomním území v Judeji, Samaří a Gaze a vystupující jako „Stát Palestina“.

Byť americký prezident již během dne uvedl, že také nastal čas k přestěhování velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma, prodloužil dnes v souladu s 22 let platným Zákonem o Jeruzalémě o 6 měsíců lhůtu k takovému kroku. Rozhodnutí je odůvodněno potřebou důkladně přesun ambasády připravit.

Jedna myšlenka na “USA uznaly Jeruzalém za hlavní město Izraele”

Komentáře nejsou povoleny.