Izrael slaví 70 let, USA přesunuly velvyslanectví do Jeruzaléma (+ video)

Izrael slaví 70 let, USA přesunuly velvyslanectví do Jeruzaléma (+ video) 5.00/5 (100.00%) 19 ohodnocení

Izrael slaví 70 let
Izrael slaví 70 let

Dnes 14. května 2018 je tomu podle gregoriánského kalendáře 70 let ode dne, kdy byl slavnostně v Zemi Izrael vyhlášen novodobý Stát Izrael. Symbolicky v den narozenin židovského státu byla slavnostně přesunuta ambasáda USA z Tel Avivu, kde sídlila dosud, do hlavního města Jeruzaléma. Arabové v Gaze provokovali.

Deklarace nezávislosti Izraele
Deklarace nezávislosti Izraele

Otevření nového velvyslanectví se zúčastnili nejvyšší představitelé Izraele a také řada významných amerických činitelů, mezi nimi řada kongresmanů, ministr financí Steven Mnuchin a dcera prezidenta USA Ivanka a její manžel Jared Kushner. Slavnosti byl přítomen také podporovatel aremické Republikánské strany a izraelské strany Likud, miliardář Sheldon Adelson.

Hlavní projev pronesl předseda vlády Izraele Benjamin Netanjahu.

Prezident USA Trump pozdravil Izraelce v přednatočeném projevu. „Izrael je suverénní národ a jako takový má právo určit si své hlavní město. Přesto jsme řadu let nedokázali uznat to, co je na první pohled naprosto zřejmé. Skutečnost, že hlavním městem Izraele je Jeruzalém,“ řekl prezident.

Gazanští Arabové škodí

Kulaté výročí založení Izraele a slavnostní otevření velvyslanectví USA v Jeruzalémě se pokusili mediálně přehlušit palestinští Arabové.

Z Pásma Gazy, kde vládne teroristické Hnutí islámského odporu (Hamas), i přes varování izraelských představitelů zaútočili na hraniční plot a pokusili se proniknout na území Izraele. Při obraně státní hranice a následných úderech proti teroristickým centrům izraelské síly zlikvidovaly několik desítek útočníků, více než tisíc jich bylo zraněno.

Nepokoje proběhly také na arabských autonomních územích v Judeji a Samaří, zejména v sídelním městě arabské autonomní Palestinské správy, v Ramalláhu.

Palestinští Arabové na základě podněcování svých vůdců už od března 2018 protestují za „návrat“ na území, kde se od roku 1948 rozkládá Stát Izrael.

4 komentáře u „Izrael slaví 70 let, USA přesunuly velvyslanectví do Jeruzaléma (+ video)“

  1. …. napadá mne něco, co by mohlo začínat slovy: „ŠEHECHIANU … atd. Jeruzalémský lvíček se objímá s orlem bělohlavým. 😀 😀 😀

Komentáře nejsou povoleny.