Izrael zkoumá léčbu endometriózy konopím

Izrael zkoumá léčbu endometriózy konopím 5.00/5 (100.00%) 8 ohodnocení

marihuanaVýzkumníci v Izraeli zahájili předklinické studie, které zkoumají vliv léčebného konopí při léčbě endometriózy, což je nemoc, která postihuje přibližně jednu desetinu žen v plodném věku. Výzkum vede společnost Gynica, která je licencovaná izraelským ministerstvem zdravotnictví k vývoji výrobků pro ženy, založených na konopné bázi, ve spolupráci s Lumir Lab v biotechnologickém parku v Hadasa Ein Kerem v Jeruzalémě.

Endometrióza je gynekologické onemocnění, při kterém dochází k růstu částí výstelky dutiny děložní mimo dělohu. Během ženské cyklu pak dochází v místě endometriózy ke krvácení a rozvoji chronického zánětu, což je spojené s bolestmi, neplodností a dalšími komplikacemi. Onemocněním trpí ve světě podle odhadů okolo 175 milionů žen.

Stejně jako v případě jiných bolestivých nemocí se ukazuje, že ženy kouřící marihuany pociťují výraznou úlevu od endometriózních bolestí. Vědci v Izraeli ovšem zkoumají i další účinky konopí na léčbu endometriózy, nejen na bolest. Klinické testování by mohlo začít v druhém pololetí roku 2019.

Současně s tím výzkumem společnost Gynica spolupracuje s kanadskou společností Strainprint, která se specializuje na shromažďování a analyzování dat o vlivu konopí na různé nemoci. Společnosti se snaží vytvořit největší databázi na světě o vlivu konopí na ženy.

Lumir Lab vede český profesor Lumír Hanuš (לומיר הנו), přední výzkumník léčebného vlivu konopí.

profesor Lumír Hanuš, foto: Lumir Lab (https://lumirlab.com/)
profesor Lumír Hanuš, foto: Lumir Lab (https://lumirlab.com/)