Izraelská armáda uzavřela během Pesachu hranici s Judejí, Samařím a Gazou

Izraelská armáda uzavřela během Pesachu hranici s Judejí, Samařím a Gazou 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

Hraniční přechod Erez , foto Ministerstvo obrany Státu Izrael
Hraniční přechod Erez , foto Ministerstvo obrany Státu Izrael

Vstup do Judeje a Samaří a do Pásma Gazy a naopak z těchto území do Izraele je během svátku Pesach pro vyloučen, oznámil mluvčího Izraelských obranných sil s tím, že uzávěra se netýká občanů Izraele.

Rozhodnutí dopadá zejména na desítky tisíc palestinských Arabů, kteří každý den dojíždějí do Izraele za pracovat, především ve stavebnictví. Uzávěra začala dnes o půlnoci a skončí o půlnoci v sobotu 27. dubna 2019. Svátek Pesach začíná dnes večer a končí v pátek 26. dubna 2019 večer.

Výjimky z humanitárních a jiných významných důvodů může povolit Koordinátor vládních aktivit na Územích (COGAT), což je úřad, který v rámci izraelského ministerstva obrany spravuje Judsko a Samařsko.

Uzávěra vstupu do Judeje, Samaří a Gazy je během svátků rutinním krokem, který je přijímán z bezpečnostních důvodů. Během svátků v Izraeli dochází k shromažďování většího počtu lidí, což by mohlo ulehčit velký teroristický útok. Současně uzávěra hranice umožňuje slavit svátek také příslušníkům izraelských bezpečnostních sil, kteří by jinak museli sloužit na hraničních přechodech a kontrolních stanovištích.

Během svátku Pesach došlo v minulosti k palestinskoarabským teroristickým útokům, z nichž nejhorší byl bombový útok na Park Hotel v Netanji v roce 2002, při němž sebevražedný bombový útočník Hamasu (Hnutí islámského odporu) zavraždil při sederu 29 lidí a dalších 64 zranil.