Izraelský Nejvyšší soud: byty patřící teroristovi budou zbořeny

Izraelský Nejvyšší soud: byty patřící teroristovi budou zbořeny 5.00/5 (100.00%) 10 ohodnocení

Izraelský Nejvyšší soud (בג“ץ) povolil zbořit dva byty v Hebronu patřící teroristovi Arafatu Irafajjaovi. Tento 29 letý terorista sedmého února t.r. znásilnil a zavraždil Ori Ansbacher (19) z Tekoa, která pracovala jako dobrovolnice civilní náhradní služby. Teroristický čin se stal v jeruzalémském lese Ramot nedaleko Ain Yael. Vražda Ori Ansbacher vyvolala mnoho reakcí, nejen židovského obyvatelstva, ale například i zvláštního pověřence OSN pro mírové urovnání na Středním východě Nikolaje Mladenova, který napsal rodině zavražděné osobní kondolenční dopis. Vrah – terorista byl zatčen bezpečnostními silami o den později, 8. února v Ramalláhu.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu o zboření dvou bytů patřících teroristovi, bylo přijato většinou hlasů soudců Alexe Steina a Jicchaka Amita oproti hlasu soudce George Kary, který měl za to, že zbourání druhého bytu zbytečně poškodí teroristovy rodiče. Připomeňme, že nejen samotný terorista, ale celá jeho rodina jsou přívženci Hamásu. Teroristu na žádost Palestinské autonomie zastupuje státem určený obhájce (ex offo). Běžně palestinská autonomie platí teroristům obhájce, ale v tomto případě dala Palestinská autonomie od této kauzy ruce pryč, neboť terorista dívku nejen zabil, ale i znásilnil, což v očích palestinských představitelů je kriminální čin a ne čin odporu proti okupaci, jak by tomu bylo, kdyby ji „pouze“ zavraždil.

Nutno připomenout, že v případech nacionalisticky motivovaných vražd izraelských civilistů je uplatňován i odstrašující trest zboření bytu či domu patřícímu teroristovi, který čin spáchal. Samozřejmě, že takové rozhodnutí vojenského velitele o zboření teroristova domu musí být schváleno Nejvyšším izraelským soudem, který však ne vždy rozhodnutí IDF podpoří. Praxe ukazuje, že pokud se uplatňuje tento doplňkový trest, klesl počet vražedných atentátů na civilní izraelské obyvatelstvo.

(Podle článku Yaira Altmana v deníku Jisrael Ha-yom, 12.4.19).