Konečné, ale neoficiální, výsledky izraelských voleb: Likud posílil, Nová pravice propadla

Konečné, ale neoficiální, výsledky izraelských voleb: Likud posílil, Nová pravice propadla 5.00/5 (100.00%) 5 ohodnocení

sčítání hlasů, volby 21. Knesetu, 2019Izraelská Ústřední volební komise zveřejnila dnes krátce před půlnocí místního času konečné výsledky voleb 21. Knesetu. Potvrzen byl velmi, velmi těsný neúspěch Nové pravice vedené Naftalim Benetem a Ajeled Šaked a mírné posílení Likudu premiéra Benjamina Netanjahua.

Ani po sečtení tzv. hlasů ve dvojitých obálkách, tedy hlasů Izraelců, kteří nevolili v místě bydliště – vojáků, diplomatů a vězňů, se přes vstupní hranici 3,25 % odevzdaných hlasů do parlamentu velmi těsně nedostane Nová pravice. Získala 136 437 hlasů, což stačilo jen na 3,16 % z celkového počtu.

O 1 mandát na celkových 36 posílila strana Likud, která se tak stala jednoznačným vítězem voleb před konkurenční Modrobílou stranu, které zůstalo 35 mandátů. O 1 mandát – z 8 na 7 – naopak oslabila aškenázská náboženská strana Sjednocený judaismus Tóry.

Volby 21. Knesetu: výsledky "konečné", avšak ne "oficiální"
Volby 21. Knesetu: výsledky „konečné“, avšak ne „oficiální“

Ve 120členném izraelském parlamentu tak pravicové strany bude mít beze změny 65 mandátů, levicové a arabské 55.

Původně se očekávalo, že volební výsledky budou Ústřední volební komisí oznámeny již během čtvrtečního dopoledne. S ohledem na tvrzené nesrovnalosti však komise prověřila sčítání hlasů na 35 volebních místech, kde počet odevzdaných hlasů měl přesahovat počet oprávněných voličů, nebo kde byla namítána jiná pochybení – včetně takových absurdit jakým byl údajný dvojciferný úspěch arabské nacionalistické kandidátky v čistě židovské „osadě“ v Judeji a Samaří.

I dnes před půlnocí oznámené výsledky nemusejí být definitivní. Jak uvedl předseda Ústřední volební komise, soudce Hanan Melcer, výsledky jsou konečné, avšak „nikoliv oficiální“. Oficiální výsledky budou zveřejněny a předloženy prezidentu Reuvenu Rivlinovi až 17. dubna 2019 a do té doby se ještě výsledky mohou změnit či být upřesněny.

Ve volbách poslanců 21. Knesetu hlasovalo 4 335 320 z celkově 6 335 387 oprávněných voličů. Volební účast tak činila 68,4 %. Neplatných bylo 30 756 hlasů.