Spalničky ohrožují Izrael

Spalničky ohrožují Izrael 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

spalničkyPředstavitelé izraelského zdravotnictví včera varovali přes propuknutím epidemie spalniček v zemi. Stalo se tak za situace, kdy dva lidé – letuška a desetiletý chlapec – utrpěli v důsledku vysoce nakažlivé nemoci vážná nevratná poškození mozku a v zemi je údajně až 45 tisíc neočkovaných dětí.

Letuška národní letecké společnosti El Al byla hospitalizována počátkem dubna 2019 s meningoencefalitidou, což je nemoc vyvolaná virem spalniček. Stav 43leté ženy se zhoršuje. Nachází se v kómatu, byla převezena na izolovanou jednotku intenzivní péče a utrpěla nevratná poškození mozku. Krevní testy ukázaly, že žena byla proti spalničkám očkována, avšak jen jednou dávkou, namísto dvou, které jsou doporučovány pro lidi jejího věku. V reakci na to El Al uložil všem členům palubního personálu podrobit se očkování. Izraelské ministerstvo zdravotnictví vyzvalo všechny cestující letu El Al 002 z letiště J. F. Kennedyho na Ben Gurionovo mezinárodní letiště v Tel Avivu z 26. března 2019, aby při objevení příznaků spalniček ihned vyhledali lékaře.

Další obětí spalniček je 10letý chlapec. Je hospitalizovaný, připojený na umělou ventilaci a podle všeho má také poškozený mozek.

Izrael zažil v poslední době výrazný nárůst onemocnění spalničkami. Mezi březnem 2018 a únorem 2019 nemoc postihla 3 600 lidí, zejména z ultra-ortodoxních rodin, kde je míra proočkovanosti nižší, než v izraelské populaci obecně. V listopadu 2018 zemřelo v Jeruzalémě na spalničky 18měsíční dítě, v prosinci pak 82letá žena. Jednalo se o první úmrtí na tuto nemoc v Izraeli za posledních 15 let.

Podle informací izraelského ministerstva zdravotnictví z tohoto týdne jsou 2 miliony Izraelců očkovány jen částečně, anebo vůbec. Jde i o lidi narozené mezi roky 1957 a 1977, kteří by pro imunitu proti spalničkám měli být očkováni dvě dávkami, avšak v době jejich mládí se očkovalo jen dávkou jedinou, a jsou tak chráněni jen částečně či vůbec.

Šíření spalniček v Izraeli ale probíhá zejména kvůli rodičům, kteří nedávají očkovat své děti. Podle odhadů ministerstva zdravotnictví je neočkovaných dětí až 45 tisíc, a to ve věku 1 až 6 let a převážně z ultra-ortodoxních židovských rodin v Jeruzalémě. Ministerstvo zdravotnictví chce nyní tyto rodiny oslovit a ke zvýšení míry proočkovanosti ponechalo i během svátku Pesach otevřená dětská očkovací centra.

Interaktivní mapa ukazující míru proočkovanosti v Izraeli – web izraelského ministerstva zdravotnictví (hebrejsky)

Nutno dodat, že v tuto chvíli je podle údajů ministerstva zdravotnictví k dispozici pouhých 115 000 dávek vakcíny MMR (kombinovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám) a dalších 100 000 dávek vakcíny MMRV (obsahující navíc vakcínu proti planým neštovicím).

Ministerstvo zdravotnictví také apeluje na Izraelce, aby se ujistili, že jsou očkováni proti spalničkám, před odjezdem do zahraničí.