Trump představil mírový plán pro Izrael a Palestinu (+ celé znění plánu v originále)

Trump představil mírový plán pro Izrael a Palestinu (+ celé znění plánu v originále) 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

Stát Palestina podle plánu prezidenta USA Donalda Trumpa
Stát Palestina podle plánu prezidenta USA Donalda Trumpa

Prezident USA Donald Trump dnes zveřejnil svůj dlouho očekávaný plán na dosažení trvalého míru mezi Izraelem a novým palestinskoarabským státem. Stalo se tak ve Washingtonu po setkání s předsedou izraelské vlády a strany Likud Benjaminem Netanjahuem (Binyamin Netanyahu) a jeho politickým rivalem a předsedou opoziční Modrobílé strany Benym Gancem (Benny Ganzt).

Plán se snaží uspokojit jak Izrael, tak palestinské Araby, je však pravděpodobné, že bude odmítnut právě kvůli arabské neústupnosti a nevůli ke skutečnému míru, nikoliv k pouhému příměří přerušovaného čas od času bojem.

Podle představy prezidenta USA by arabský stát Palestina vznikl na části území v Judeje a Samaří, dále v Gaze a v části arabského východního Jeruzaléma. Území by mělo být vzájemně spojité, včetně spojení Gazy se zbytkem arabského státu. Palestina by se musela v souvislosti se svým vznikem zříci terorismu. Rozloha palestinskoarabského území by se proti rozloze, kterou dnes spravuje autonomní Palestinská správa více než zdvojnásobila.

Izrael by si uchoval suverenitu nad většinou svého hlavního města, dále by pak v dohodě s budoucí Palestinou připojil části Judeje a Samaří, kde se nacházejí židovská města a obce.

Správa jeruzalémské Chrámové hory, která je nejsvatějším místem judaismu, ale současně se na ní nachází muslimský Skalní dóm a mešita al-Aksá, byl zůstala nadále v rukou Jordánska.

Plán během tří let vypracoval tým v čele s Trumpovým zetěm a poradcem Jaredem Kusherem.

Stát Palestina podle plánu prezidenta USA Donalda Trumpa
Stát Palestina podle plánu prezidenta USA Donalda Trumpa

Donald Trump, jak je jeho zvykem, neopomněl svůj plán doprovodit vzletnými slovy. Prohlásil, že jde o „velký krok k míru“ a dosažení mírové dohody je „závazkem vůči lidstvu.“

„Tato mírový vize se zásadně liší od dřívější diplomacie. I ty nejlépe zamýšlené plány obsahovaly jen málo faktických podrobností a hodně koncepčního rámce,“ dodal Trup s tím, že jeho 80stránkový plán je „nejdetailnější návrh jaký kdy byl předložen.“

Prezident USA současně poděkoval premiérovi Izraele za vyjádření podpory tomuto plánu.

Donald Trump a Benjamin Netanjahu, Washington D.C., 28. 1. 2020
Donald Trump a Benjamin Netanjahu, Washington D.C., 28. 1. 2020

Právě akceptace představy amerického prezidenta bude zásadním problémem. Představitelé arabské autonomní Palestinské správy dlouhodobě odmítají jakékoliv jiné řešení, než návrat do situace před Šestidenní válkou v roce 1967, kdy arabské Jordánsko od útoku na Izrael v roce 1948 okupovalo celé Judsko a Samařsko a východní část Jeruzaléma včetně nejsvatějšího místa judaismu, Chrámové hory v Jeruzalémě.

Pokud by palestinští Arabové plán akceptovali, by byl Izrael zavázán po dobu 4 let, během nichž by se jednalo o končené mírové dohodě, nerozšiřovat svá města a obce na sporných územích v Judeji a Samaří.

Současně by palestinští Arabové v Judeji, Samaří a Gaze čerpali ekonomickou podporu na základě plánu, který byl představen v červnu 2019. Tehdy jej odmítli.

Představení plánu byli přítomni zástupci Ománu, Bahrajnu a Spojených arabských emirátů, kteří tím dali najevo přinejmenším dílčí podporu snaze o řešení letitého sporu.

Peace to Prosperity by Joshua Davidovich on Scribd