94 % palestinských Arabů odmítá mírový plán USA

Ohodnoťte článek

představa Státu Palestina, představená prezidentem USA Donaldem Trumpem 28. 1. 2020
představa Státu Palestina, představená prezidentem USA Donaldem Trumpem 28. 1. 2020

Drtivá většina 94 % palestinských Arabů odmítá plán Donalda Trumpa na vyřešení izraelsko-palestinskoarabského konfliktu vznikem arabského státu na 70 % Judeje, Samaří a v Gaze a anexi zbytku území Izraelem. Americký plán podpořila pouhá 4 % palestinských Arabů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který předevčírem zveřejnilo Palestinské centrum pro politiku a průzkum (Palestinian Center for Policy and Survey Research, PCPSR) sídlící v hlavním městě autonomní Palestinské správy, v Ramalláhu.

Podle průzkumu také 65 % palestinských Arabů podporuje hrozbu vůdce Palestinské správy Mahmúda Abbáse, učiněnou 1. února 2020 v projevu na zasedání Ligy arabských států v Káhiře, že přeruší veškeré styky s Izraelem a USA. Proti takovému kroku je 27 % respondentů.

Obyvatelé arabské autonomie nicméně zjevně důvěrně znají žvanivost svého „prezidenta“, protože současně 68 % je přesvědčeno, že Abbás ve skutečnosti nepřeruší bezpečnostní spolupráci s Izraelem a 73 % věří, že nevrátí vztahy s židovským státem do nepřátelské podoby jaká byla před podepsání Oselských dohod v 90. letech. Palestinskoarabští představitelé opakovaně hrozí, že ukončí bezpečnostní spolupráci s Izraelem a rozpustí autonomní Palestinskou správu, nicméně takovýto slib zůstává vždy jen planou hrozbou.

Nebezpečné je zjištění průzkumu, že 64 % palestinských Arabů má za to, že na představení mírového plánu USA by se mělo reagovat násilnými nepokoji.

Samotný vůdce arabské autonomie Mahmúd Abbás výzvy k násilí odmítl.

Průzkum veřejného mínění kromě odmítnutí podmínek mírového urovnání ukázal obecně nízkou víru palestinských Arabů v možnost řešení konfliktu s Izraelem. I když totiž plán značně zasahuje do – nutno dodat, že nereálných – arabských představ o podobě mírového dohody, i tak celých 58 % dotázaných je přesvědčeno, že ani přijetí plánu arabskou stranou by nevedlo ke konci izraelské vojenské vlády a vzniku jejich Palestinského státu. Dalších 21 % věří, že na takový výsledek by byla méně než 50% šance, a jen 7 % je přesvědčeno, že šance by byla nadpoloviční.

Palestinskoarabské vedení živí mezi palestinskými Araby sny o vzniku státu na území Gazy, Judeje, Samaří a části Jeruzaléma, které byly v letech 1949 až 1967 okupovány Jordánskem. Radikálnější palestinská a islámská hnutí pak věří v úplné zničení Izraele.

Podle aktuálního průzkumu podporuje „dvoustátní řešení“, tedy existenci Palestiny a Izraele vedle sebe, jen 39 %, zatímco proti němu je celých 59 % palestinských Arabů. Tři pětiny (přesněji 61 %) respondentů je přesvědčeno, že dva státy už nemohou vzniknout kvůli expanzi izraelských obcí v Judeji a Samaří, zatímco třetina (33 %) věří, že i tak Palestinský stát vzniknout může.

Podle PCPSR se jedná o nejnižší podporu dvoustátnímu řešení od Oselských dohod z 90. let 20. století.

Průzkum se uskutečnil mezi 5. a 8. únorem 2020 mezi 1270 palestinskými Araby na 127 náhodně vybraných místech. Míra chybovosti je uváděna +/-3%.

Mahmúd Abbás ve Valném shromáždění OSN, 11. 2. 2020
Mahmúd Abbás ve Valném shromáždění OSN, 11. 2. 2020

Trumpův mírový plán v projevu ve Valném shromáždění OSN 11. 2. 2020 odmítl i Mahmúd Abbás s tím, že se „snaží legalizovat ilegální stav.“ Stařec, který ve svých 84 letech již o 10 let déle drží úřad „prezidenta“, do něhož byl zvolen na 5 let v roce 2005, při svém projevu mával papírem s mapkami, ukazujícími, jak se od roku 1948 stále zmenšuje území nabízené palestinským Arabům pro jejich vlastní stát. Zapomněl však dodat, že kdykoliv v průběhu doby stačilo kývnout na nabídku a vzít, co se nabízelo, a že stále horší nabídky jsou jen důsledkem palestinskoarabské odmítavosti.

Public Opinion Poll No (75) Press-Release – tisková zpráva na webu Palestinian Center for Policy and Survey Research (PCPSR)

Add Comment RegisterNapsat komentář