Co je nového v Izraeli – koronavirus COVID-19

Co je nového v Izraeli – koronavirus COVID-19 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

covid-19Agentura Putna a někam uložila klíče a nikdo nevěděl kam, zdá se, že přišel čas vylomit dveře a v informování veřejnosti české a moravské, případně slovenské pokračovat a navázat na starou dobrou tradici říkat věci tak jak jsou a ne tak, jak se to tomu či onomu hodí.

Téma nejžhavější celosvětově je virus COV-19. Ne že by se v Izraeli nedělo nic jiného, kromě počítání nemocných a všech činností s tím spojených, například se po volbách 2.3. 2020 vedou diskuse o tom jak patovou situaci vyřešit, přesto vláda jaksi funguje, přesto nějakým způsobem Knesset (parlament) funguje. A hlavně Izrael je zemí, kde na koronavirus zemřelo nejméně lidí v přepočtu na milion obyvatel a jakkoli je to smutné, drtivá většina zemřelých je starší než je průměrný věk úmrtnosti. Údajně vlády Belgie a Švédska které jsou počtem obyvatel Izraeli podobné, se vyjádřily o předsedovi izraelské vlády velice pochvalně. V důsledku situace kolem nákazy, zrušení turistického průmyslu a provozu a zákazu vycházení obludným způsobem stoupla nezaměstnanost, která ještě v únoru byla na úrovni kolem 4 procent a dnes je na hodnotě 24 procent. Jediná opravdu dobrá zpráva bez komentáře je hladina Genezaretského jezera, která je o 14 cm níže než je takzvaná horní hranice. Jediný smutný moment je ten, že se k jezeru vlastně nesmí. Ekologové se jistě radují a má to tak asi být.

Nejpalčivější téma je pochopitelně boj s virem COV-19, v Izraeli byla přijata velmi tvrdá opatření, zákaz vycházení, dobrovolná karanténa, karanténa navrátivšich se z ciziny a uzavření hranic a s tím také uzavření jednotlivých měst, kde nákaza propukla neobyčejně intenzivně. Navíc je toto období obdobím svátků a letos se svátky tří monoteistických náboženství sešly v měsíci dubnu – židovské svátky Pesach, Velikonoce všech křesťanských denominací a 23.4. začíná muslimům měsíční svátek Ramadán. Všechny tyto svátky jsou charakterisické velkou kumulací lidí, setkávání, cestování, nakupování, turistickým ruchem a vůbec aktivitou všeho druhu. To všechno letos zmizelo. Několik dnů po svátku Purim (letos 10.3.) se začaly vyskytovat větší počty nakažených, byla zahájena některá opatření, lety do zahraničí se rušily. Později se zrušila vlaková doprava a jiná veřejná doprava byla omezena na minimum.

Zhruba 14 dnů po svátku Purim, tedy v nejvypjatějším období příprav na svátek Pesach, se nákaza začala rozšiřovat ve městech, kde žijí převážně ortodoxní židé (ano to jsou ti dekorativní inteligentně vyhlížející lidé, kteří jsou oblečeni do černých obleků a bílých košil a ženy nejsou moc vidět – takhle se prezentují na výstavách fotografii, ovšem když je problém, tak jsou jako první ostrakizováni a osočováni ze všech možných zel.) Také v té době převzala management boje proti šíření nákazy armáda. Je pro mimořádné situace nejlépe vybavena a má velký lidský potenciál. Počty nakažených rostly, také počty nemocných. Někteří lidé zemřeli, ovšem průměrný věk zemřelých je vyšší než průměrný věk dožití v Izraeli. Mezitím ale již všichni vědí, že „za všechno mohou ortodoxové“ – nejlépe o tom píše jistě izraelský Haaretz a další periodika, tyto informace rádi přejímají novináři na celém světě. Mezitím se lidé uzdravují, jsou propouštěni z nemocniční péče, kam byli umisťovány jen nejtěžší případy, a také z hotelů, které byly přeměněny na infekční ozdravovny pod dohledem IDF. Starší lidé, ve věku nad 60 let, měli zůstat a většinou také zůstali v úplné izolaci doma. Ti, kdo se vrátili zvláštními lety ze vzdálené ciziny byly také buď v domácí izolaci anebo v hotelu, kde opět byli izolováni na dva týdny.

V mnoha médiích se objevily informace, že ortodoxové jsou zdroj nákazy, nejsou disciplinovaní, nemají hygienické návyky apod. Jistě mezi ortodoxními židy jsou tací, stejně jako ve všech vrstvách obyvatelstva, ale jistě ne výlučně. Ano jsou chudší, protože mají víc dětí, jezdí veřejnou dopravou a možná ne všichni dbají na pravidla zdravé výživy. Ale to všechno jistě není důvod k tomu, je osočovat ze všeho špatného. Tentokrát to nejsou „osadnící“, i když takový pokus byl také, když partička mladíků nakažených COV-19 utekla i se stanem a vybavením, které jim dala armáda, aby mohli zůstat v izolaci.  Zmizeli z určeného místa včetně vybavení a stanů. Později se ukázalo, že zdaleka ne všichni měli trvalé bydliště v Judei a Samaří, ale jednalo se mladíky pohybující se na hraně zákona z celého Izraele. Ten pokus nevyšel. Izrael bojuje statečně  s virem, mezitím někteří chronicky nemocní z obav nechodí ke svým lékařům, stav psychicky nemocných se zhoršuje a stav těch kteří nově mají psychické potíže se neregistruje. V domovech důchodců je situace různá, někde lepší někde horší, podle mého názoru se nyní ukazuje, kde dbají o pracovníky na nejnižším stupni, protože je jasné, že pokud se velmi pečlivě dodržuje hygiena, nákaze lze zabránit. Tam kde personál pracuje za minimální mzdu s tím, že se na jeho práva moc nehledí, asi nebude situace nikterak růžová, ale to se nahlas neříká. Pro staré lidi i v těch nejluxusnějších domovech je nejhorší izolace, na tu není žádný lék.

K dnešnímu dni je situace v souladu s informacemi, které poskytuje Ministerstvo zdravotnictví  Izraele následující:

Bnei Brak, do 20.4. bude město uzavřeno pro všechny, kdo v městě nebydlí.

Radnice se postará, aby 700 lidí, kteří jsou pozitivní na COV-19. Strávili karanténu v hotelech. K tomu řekl rabín čtvrti Ramat Menachem, který je uznávanou autoritou, že je situace podobná jako v případě starozákonních útočištných měst, která nemocným umožní zachránit si život.

Dir El Assad – do 25.4. bude město uzavřeno pro všechny kdo ve městě nebydlí, nikdo nesmí město opustit. Stejné pravidlo platí i pro město Bi’ina.

Čísla celková z 20.4.2020 jsou tato: 251539 vyšetřených, 13654 nemocných. 3872 uzdravených.

Na závěr se podívejme na čísla a už není třeba nikterak spekulovat.

Toto jsou oficiální čisla publikovaná Ministerstvem zdravotnictví Izraele. Přiště se podíváme na čísla z arabských měst, aby byla rovnováha.

Procento nově nemocných za poslední týden

Procento nově nemocných za poslední 3 dny

Počet uzdravených

Počet nemocných

Počet vyšetřených

Počet obyvatel

Město

27.7%

7.9%

405

2672

26943

914559

Jeruzalém

10%

3.3%

237

504

13578

450192

Tel Aviv

11.8%

4.1%

49

152

5723

272584

Haifa

6.3%

0%

51

153

5779

196755

Beer Sheva

24.4%

6.7%

467

2349

11503

195298

Bnei Brak