Egypt má nový přísný protiteroristický zákon

Abdel Fattah Sisi při poradě s představiteli egyptských ozbrojených sil, 9. srpna 2015; zdroj: úřad prezidenta Egypta
Abdel Fattah Sisi při poradě s představiteli egyptských ozbrojených sil, 9. srpna 2015; zdroj: úřad prezidenta Egypta

Egyptský prezident Abdal Fattáh al-Sísí (Abdel-Fattah el-Sissi) v neděli 16. srpna 2015 podepsal nový protiteroristický zákon, který umožňuje přísné postihy široce pojatého terorismu i novinářů, kteří by psali „nepravdivé informace“ o teroristických útocích. Zákon ihned vyvolal kritiku ochránců lidských práv a některých významných právníků.

Pokračovat ve čtení “Egypt má nový přísný protiteroristický zákon” »

Saúdský liberál odsouzen za kritiku úlohy islámu k 10 letům vězení a 1.000 ranám

Raíf Badáví
Raíf Badáví
Saúdská Arábie (vlajka)
vlajka Saúdské Arábie

Saúdskoarabský liberál a zakladatel skupiny na ochranu lidských práv Raíf Badáví (Raif Badawi, رائف بدوي) byl včera místním soudem za „urážku islámu“ odsouzen k 10 letům vězení, 1.000 ranám a pokutě 1 milionu saúdských riálů (více než 5 milionů českých korun). Informaci přinesla agentura AFP s tím, že aktivista je za mřížemi od června 2012.

Pokračovat ve čtení “Saúdský liberál odsouzen za kritiku úlohy islámu k 10 letům vězení a 1.000 ranám” »

Amnesty International vyzývá ke kampani proti popravám v Gaze

teroristé Hamasu v Gaze
teroristé Hamasu v Gaze

Amnesty International včera vyzvala veřejnost k zasílání dopisů hamasnickým vládcům Gazy s protestem proti oběšení dvou místních mužů a s výzvou k odvolání dalších poprav. Oznámila to agentura AFP.

Hamas minulou sobotu pověsil dva muže, obviněné z „kolaborace“ s Izraelem. Včera pak „vojenský soud“ v Gaze odsoudil ze stejného důvodu k smrti dalšího palestinského Araba.

Od začátku letošního roku bylo z důvodu tzv. „kolaborace s Izraelem“, což je termín označující spolupráci s izraelskými bezpečnostními složkami při boji proti teroristům, v Gaze „odsouzeno“ tamními „soudy“ už 5 Arabů.

Pokračovat ve čtení “Amnesty International vyzývá ke kampani proti popravám v Gaze” »